AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

 

Obchody 800-lecia wsi Czernica już 10 września!
05.09.2005

Czernica to niewielka wieś w powiecie świdnickim na prawym brzegu Nysy Szalonej. Leży na wysokości 205 – 215 m n.p.m. Biegnie tędy szosa z Jawora do Roztoki w kierunku Bolkowa i Dobromierza, krzyżująca się z gminnymi drogami. Po wschodniej stronie Czernicy znajduje się nieczynna już linia kolejowa z Jawora do Roztoki i Bolkowa ze stacją, od której odchodzą bocznice do miejscowych kamieniołomów. 

Czernica to najstarsza wieś w gminie Dobromierz. Przekazy mówią, że już w 1203 r. biskup wrocławski Cyprian potwierdził Joannitom ze Strzegomia nadanie im czynszów od miejscowych. W innych dokumentach z 1305 roku Czernica jest wymieniana jako wieś czynszowa biskupstwa wrocławskiego. Z 1335 roku pochodzi niezbyt jasna wzmianka sugerująca, że miał tu być kościół. Spory na ten temat trwają do dziś. Nie ma jednak pewnego potwierdzenia tego faktu. W roku 1346 książę jaworski Henryk I miał odkupić czynsze z Czernicy od niejakiej Catherine de Nossin, które później przekazał Magdalenkom z Lubania. Transakcję przekazania czynszów miał potwierdzać książę świdnicko-jaworski Bolko II. Można zatem rzec, że Czernica to wieś książęca. Spory o czynsze z zakonnicami i wójtami trwały dłuższy czas. 

Z 1388 roku pochodzi wiadomość wskazująca, że Czernica należała do rodu von Haugwitz. Wkrótce wieś stała się znowu własnością biskupstwa wrocławskiego. Była to mała miejscowość. W 1677 roku należała do dekanatu jaworskiego. Liczyła tylko 14 zagród i miała już szkołę. W 1765 roku w Czernicy mieszkało 8 kmieci, 2 zagrodników, 10 chałupników, 8 rzemieślników i 3 wolnych ludzi, a w roku 1786 Czernic miała nie tylko szkołę, ale też dwa młyny wodne. Dziś pozostało po nich już tylko wspomnienie. Obecnie we wsi działają dwa kamieniołomy i Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna oraz kilkanaście rodzinnych gospodarstw rolnych.

Organizatorzy zapraszają wszystkich gości i mieszkańców gminy Dobromierz na uroczystości związane z 800-leciem Czernicy dnia 10 września 2005 roku.

 

Program obchodów:

Godz. 12.00- Polowa Msza Św. Dziękczynna
Godz. 13.15- Poświęcenie i uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy jubileuszowej
Godz. 13.30- Oficjale otwarcie jubileuszu 800-lecia (rys historyczny wsi, wystąpienie gości,
                    wręczenie wyróżnień)
Godz. 14.00- Występ zespołu folklorystycznego GOSPOSIE z Wiadrowa
Godz. 15.00- Prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży (gry i zabawy dla dzieci i młodzieży)
Godz. 16.00- BIESIADA MUZYCZNA, wystąpią:

  • KINO OKO
  • GOSPOSIE
  • VALDI

Godz. 19.00- Dyskotekowe rytmy (zabawa ludowa)

Imprezy towarzyszące: wystawa starej fotografii, wystawa rękodzieła i twórców ludowych

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  2004 (C)  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER