AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

 

HOŁD DLA TEJ, CO NIE ZGINĘŁA ...
07.11.2008

Namiastką polskości była w dniu 7 listopada 2008 r. sala widowiskowa w dobromierskim ośrodku kultury. To na tutejszej scenie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu zaprezentowali, utrzymane w konwencji poetyckiej wieczornicy, skromne przedstawienie z okazji obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością niezwykli goście, a wśród nich grono wielce szacownych kombatantów - ludzi, którzy odegrali w historii Polski ogromną rolę. Mamy nadzieję, że tym przedstawieniem udało nam się pokazać, jak bardzo doceniamy ich trud, a jednocześnie wyrazić wielki szacunek dla ich postawy. To, że dziś możemy żyć w pokoju, zabiegając o lepszy byt, zawdzięczamy właśnie im. są żywym świadectwem tamtego bohaterstwa i miłości do ojczyzny, której na imię Polska.

   

Zaakcentowanie tak wielkiej narodowej uroczystości miało też na celu zapobieganie wzrastaniu kolejnych pokoleń ignorantów historycznych, dla których święta narodowe kojarzą się tylko z wolnym dniem od pracy i którzy gdzieś po drodze zgubili tradycje przodków.

Święta powinny być obchodzone w sposób uroczysty, ale równocześnie radosny. Pamiętajmy, że jest to część naszej kultury i tożsamości. Powinniśmy nauczyć się świętowania zarówno jako obywatele jak i członkowie społeczności lokalnych oraz jako członkowie najszerszej łączącej nas wspólnoty - Polski.

   

To przedstawienie miało także stać się okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd chcemy w życiu zajść. Często słyszymy słowa Polska, jesteśmy Polakami, ojczyzna. Na co dzień nie myślimy jednak o tym, co to jest dobro wspólne, interes narodowy, poczucie tożsamości, nasza kultura. O to, by stało się inaczej zadbali w dniu 7 listopada br., na chwilę przed ogólnopolskimi obchodami rocznicy - uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu.

W przygotowania uroczystości szczególnie zaangażowały się Katarzyna Stefańczyk, Teresa Żołądek, Karina Wiązek i Aneta Haglauer. Serdeczne podziękowania należą się także Tadeuszowi Lichocie i Krzysztofowi Łapko, którzy akompaniowali w czasie przedstawienia. Dzięki tym wszystkim ludziom mieliśmy poczucie, że nasze święto narodowe to była uroczystość wszystkich Polaków.


   
 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER