AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

 

Święto Niepodległości w Gminie Dobromierz
12.11.2008

Z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada br. w Zespole Szkół w Roztoce odbyła się uroczystość połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych osobom zasłużonym.

Przewodniczący Rady Gminy Marek Jaworski powitał zebranych gości oraz rozpoczął część oficjalną spotkania. Następnie odegrano hymn narodowy po którym wiceprzewodnicząca Rady Gminy Maria Jerie-Reczuch odczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W okolicznościowym przemówieniu Wójt Gminy Dobromierz Czesław Drąg powiedział:

      „Drodzy mieszkańcy i goście gminy Dobromierz!

      Spotykamy się w przededniu 11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości ustanowionego na pamiątkę wydarzeń z 1918 roku.

      Dzień 11 listopada wówczas był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale także w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła dla wszystkich upragniona wolność, za którą tysiące Polaków przelewało krew, oddało swe życie, cierpiało w więzieniach, znosiło katorgi zsyłek.

      I wojna światowa, która zakończyła się cudem jednoczesnej klęski wszystkich zaborców – stała się dla Polski dobrodziejstwem, które zaowocowało niepodległością. Trudną i wymagającą potwierdzenia w Powstaniach Śląskich i Wielkopolskim, w plebiscycie na Warmii
i Mazurach oraz na Górnym Śląsku. Polska została „zlepiona” z trzech części, które pod rządami zaborców doznawały różnorodnych doświadczeń w zakresie dróg rozwoju, tradycji obrony polskości, wykształcania się nowych elit i zalążków przyszłego systemu politycznego. Od tego momentu rozpoczął się proces jednoczenia, który musiał okazać się silniejszy niż różnice językowe, religijne, polityczne i światopoglądowe obywateli II Rzeczpospolitej.

      Po raz kolejny okazało się, jak trudnym obowiązkiem dla Polaków jest własna Ojczyzna. Narodowe wady, które doprowadziły do upadku Pierwszej Rzeczpospolitej - w Drugiej nie zniknęły. Sobiepaństwo, niezdolność do kompromisów, przekupność i korupcja, brak poszanowania dla wspólnej własności i cudzych poglądów, brak demokratycznej tradycji i wiele innych fatalnych cech narodowych doprowadziło już po kilku latach do załamania się demokratycznego porządku w kraju.

      Ojciec Niepodległości - Marszałek Piłsudski nie miał chyba innej możliwości, jak przemoc, żeby dać młodej polskiej państwowości czas niezbędny do tego, by okrzepła, stała się mocniejsza i zdolna do samodzielnego istnienia. To z okresu Przewrotu Majowego pochodzi gorzka refleksja, że w Polsce demokracja się nie sprawdzi, a dyktatura się nie przyjmie. Czy potrzeba było naprawdę wysyłać wojsko na ulicę, żeby Polacy otrzeźwieli, żeby dostrzegli sens w istnieniu wolnej demokratycznej Ojczyzny? Do dziś nie potrafimy dać na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

      Pierwsze formy świętowania odzyskania niepodległości ukształtowały się w latach 20-tych. Wystawiano pomniki bohaterom walk o niepodległość Ojczyzny, wręczano sztandary jednostkom wojskowym, odbywały się defilady wojskowe. W listopadzie 1925 roku nastąpiło złożenie prochów Nieznanego Żołnierza pod arkadami Pałacu Saskiego.

      Do 1936 roku 11 listopada był głównie świętem wojskowym, dopiero w 1937 Sejm Rzeczypospolitej ustanowił ten dzień jako święto państwowe – Dzień Niepodległości.

      W latach wojny i okupacji Polacy na wojennym uchodźstwie zachowali obyczaj i tradycję narodowego święta 11 listopada. Po zakończeniu II wojny światowej obchodzono je do 1946 roku, po okresie PRL-u powróciło w 1989 roku jako Narodowe Święto Niepodległości.

 

      Szanowni Państwo!

      Patriotyzm w tamtych czasach to walka o wolność, to ofiarowanie siebie na ołtarzu historii, żeby była Polska, żeby Polska była wolna. Pomyślność dzisiejszej Polski też zależy od patriotycznych jej obywateli. Dzisiejsze postawy patriotyczne to przede wszystkim gotowość pracy na rzecz wspólnego dobra. Na rzecz środowiska zamieszkania, na rzecz środowiska swojej miejscowości, swojej gminy, na rzecz małej i dużej Ojczyzny.

      Nasza wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią walczyć każdego dnia. Dzisiaj ta walka, to dobra praca, to nauka
i wychowanie zdolnego, ambitnego pokolenia młodych Polaków, to szacunek i uznanie dla tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę!

      Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę wszystkim Państwu wiele zdrowia, pomyślności i spełnienia wszelkich marzeń.

      Proszę też każdego o zadumę: gdzie jest każdego z nas miejsce i jaka powinna być rola żeby Polska była. Także o to, żeby była wolna od swar i kłótni. Tylko wówczas dobre życzenia będą się spełniać w całości”

 

Następnie dokonano aktu wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.
Lista odznaczonych:

  • Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pani porucznik Julia Kołosowska z Roztoki.
    Uhonorowana została także decyzją Ministra Obrony Narodowej Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Medalem XV-lecia Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego przez Zarząd Główny tego stowarzyszenia.
    Odznaczenia zostały wręczone przez Wiceprezesa Zarządu Głównego, Prezesa Zarządu Dolnośląskiego Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego pułkownika Krzysztofa Majera.
     
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej za wieloletnią działalność pedagogiczną oraz społeczną na rzecz upowszechnienia turystyki wśród młodzieży szkolnej został odznaczony radny naszej gminy, mieszkaniec Dzierzkowa pan Henryk Gęsior.
    Odznaczenie wręczyła Dolnośląska Kurator Oświaty Beata Pawłowicz.
     
  • Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi medale ”Zasłużony dla Rolnictwa” przyznano:
    -Andrzejowi Buczakowi z Jugowej
    -Karolowi Czajkowskiemu z Roztoki
    -Wiesławowi Konieczkowi z Pietrzykowa
    -Michałowi Matkowskiemu z Bronowa
    -Józefowi Mucha z Kłaczyny
    -Edwardowi Rajcy z Roztoki
    -Bolesławowi Szpilewskiemu z Gniewkowa
    -Stanisławowi Woźniakiewiczowi z Czernicy.

Z upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi medale wręczył Wiceprzewodniczący Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Świdnicy Bolesław Ferenc.

W części artystycznej z koncertem galowym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w programie „A to Polska właśnie”. 110 osobowa grupa wykonawców została owacyjnie przyjęta przez wypełnioną do ostatniego miejsca publiczność, która po każdym tańcu i pieśni nagradzała Zespół gorącymi oklaskami.

Wójt Gminy Czesław Drąg podziękował wykonawcom za wspaniały koncert i wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Jaworskim wręczył artystom kosz z biało - czerwonymi kwiatami. Imprezie towarzyszyła wystawa fotogramów Stanisława Kałużnego - „Barwy dobromierskiej ziemi”.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z imprezy autorstwa 
Stanisława Kałużnego, Julii Tarki, Marty Przybysz oraz Damiana Ficy 
- link „Gmina w obiektywie”.

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER