AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Głosuj na swoich strażaków!
Plebiscyt "Strażacy na medal"
21.05.2009 

Wciąż zapraszamy wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu jaworskiego do udziału w plebiscycie "Strażacy na medal". Jego celem jest zaprezentowanie drużyn OSP. Co tydzień przedstawiamy naszym Czytelnikom kolejne jednostki druhów ochotników oraz ich działania. Poniżej drukujemy kupon, na którym można głosować na swych wybrańców (tych, o których już pisaliśmy lub inne jednostki OSP z terenu powiatu). Komendantów bądź naczelników OSP, które jeszcze nie były prezentowane, prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów na e-mail ngj@dja.pl lub telefonicznie na nr 508 510 736.

W tym numerze prezentujemy Ochotniczą Straż Pożarną z Dobromierza, która jest organizacją posiadającą bogatą tradycję oraz duży dorobek na rzecz lokalnej społeczności. Została powołana do życia w pierwszych dniach po wyzwoleniu z pod okupacji niemieckiej, tj. w maju 1945 roku. Jednym z jej założycieli był Julian Ozgowicz, ówczesny burmistrz Wysokiej Góry - taką nazwę pierwotnie nosił Dobromierz. Komitet założycielski składał się z ok. 30 osób. Jednostka rozpoczęła działalność mając do dyspozycji przedwojenny sprzęt. Budynek remizy był murowany, posiadał wieżę do suszenia węży. Wewnątrz była czterokołowa sikawka ręczna z 1921 r. - sprawna technicznie, którą ciągnęła jedna para koni. Ponadto w remizie była też dwukołowa drabina mechaniczna, którą również ciągnęły konie oraz niewielka ilość węży.

Jednostka OSP w Dobromierzu od samego początku brała udział w akcjach gaśniczych, nie tylko na własnym terenie Dobromierza, ale również w miejscowościach oddalonych nawet o 10 km od remizy. W 1947 roku jednostka otrzymała motopompę spalinową, która na specjalnym wózku była doczepiana do sikawki konnej, co razem służyło jako pojazd bojowy. Strażacy zostali przeszkoleni z zakresu bezpiecznego używania sprzętu oraz udziału w akcjach gaśniczych w Szkole Pożarniczej w Wałbrzychu.

W 1948 roku utworzona została kobieca drużyna pożarnicza. Ochotnicy prowadzili w tym czasie działalność kulturalno-oświatową, organizowali pogadanki dla ludności, wystawiali sztuki teatralne zarówno w Dobromierzu, jak i w innych miejscowościach gminy. W 1955 roku w nagrodę za osiągnięcia jednostka otrzymała samochód pożarniczy. W latach 60-tych jednostka w Dobromierzu była jedną z trzech OSP w powiecie jaworskim, które posiadały pojazdy pożarnicze. Z racji tego wzywana była do akcji ratowniczych na teren całego powiatu, a czasem nawet dalej. Wyjeżdżała między innymi do gaszenia pożarów lasów w rejonie Bolesławca oraz Zielonej Góry. W 1971 r. strażacy z OSP Dobromierz brali udział w gaszeniu pożaru płonącej Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. W 1973 roku, dzięki pomocy członków OSP, społeczności lokalnej oraz Powiatowego Inspektoratu PZU w Jaworze, przy współudziale Komendy PSP oddano do użytku nową remizę strażacką, wybudowaną na miejscu starej. Za dokonania w działalności operacyjno-bojowej strażnica została przekazana w użytkowanie wieczyste jednostki. Jednocześnie OSP otrzymała samochód pożarniczy Star A25 GBAM, a w 1975 roku miejscowe społeczeństwo ufundowało sztandar okolicznościowy dla jednostki.

Z inicjatywy naczelnika OSP Zygmunta Bełczyka w 1989 roku rozpoczęto prace nad rozbudową strażnicy. Większość robót wykonano w czynie społecznym członków OSP, społeczności lokalnej i przy pomocy władz gminy. Budowę zakończono w 1990 r. Strażnica posiada trzy stanowiska dla pojazdów oraz świetlicę. W latach następnych OSP wzbogaciła się o wiele nowego sprzętu i środków ochrony osobistej.

Po długich pracach i przygotowaniach w 1995 roku jednostka OSP Dobromierz została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1997 roku nastąpiły duże opady deszczu, co spowodowało nagły przybór wody w rzekach. Zalane zostały niżej położone miejscowości na terenie gminy Dobromierz oraz sąsiednich - Strzegomia i Świebodzic. Strażacy z gminy Dobromierz pracowali przez kilka dni bez odpoczynku. Ratowali dobytek mieszkańców, ustawiali zapory z worków z piaskiem, przeprowadzali ewakuację ludności z zagrożonych zalaniem terenów.

W 1998 roku jednostka otrzymała nowy samochód Lublin II i sprzęt przeznaczony do ratownictwa technicznego. W tym samym roku w strażnicy wymienione zostały stare bramy wjazdowe na nowe segmentowe, które są podnoszone do góry. W 1999 roku ponownie nastąpiły obfite opady deszczu, co spowodowało zalanie wiosek położonych nad górskimi potokami. Powódź zaskoczyła mieszkańców w nocy podczas snu. Strażacy natychmiast pośpieszyli z pomocą, ratując inwentarz oraz prowadzili ewakuację ludzi.

Obecnie jednostka liczy 20 członków czynnych, 6 Kobiet, 6 członków honorowych i posiada dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze. W skład zarządu OSP Dobromierz wchodzą prezes Łukasz Gajek, z-ca prezesa Paweł Kurek, naczelnik Jan Wysoczański, z-ca naczelnika Wojciech Tarka, skarbnik Anna Najwer, sekretarz Łukasz Limberger i gospodarz Henryk Olczak. Komisja rewizyjna to Bartosz Limberger, Mieczysław Bucki i Marcin Goławski.
Do członków OSP Dobromierz zaliczają się Tomasz Abramowicz, Zygmunt Bełczyk, Szymon Dyląg, Paweł Filipczak, Łukasz Gajek, Norbert Gajek, Marcin Goławski, Teofil Kłeczek, Piotr Knap, Adam Krawczyk, Leszek Krawczyk, Tomasz Kretkiewicz, Jakub Letko, Bartosz Limberger, Łukasz Limberger, Dorota Majchrzak, Zbigniew Majchrzak, Dariusz Mokrzycki, Anna Najwer, Grzegorz Najwer, Henryk Olczak, Piotr Sułek, Stanisław Szewczyk, Jerzy Śliwiński, Czesław Świca, Julianna Tarka, Wojciech Tarka, Werner Luszczyk, Tomasz Wieczorek, Marta Wołowiec, Jan Wysoczański i Marcin Wysoczański.

OSP Dobromierz wyposażona jest w różnorodny sprzęt pożarniczy. Posiada samochód gaśniczy Star 266 GBM 2,5/8, samochód ratownictwa drogowego Lublin II, podnośnik hydrauliczny, agregat pompowy, przyczepkę pożarniczą z wyposażeniem, pompy wodne i szlamowe, dwa agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły do drewna, stali i betonu, pompę hydrauliczną, nożyco-rozpieracz, 2 szt. noszy typu "deska", torby medyczne OSP R1 i PSP R1, cztery aparaty powietrzne, czujnik bezruchu (4szt.), umundurowanie bojowe, koszarowe i wiele drobnego sprzętu.

Kolejne kupony napłynęły do naszej redakcji w plebiscycie "Strażacy na medal". Na czele znajduje się OSP Paszowice z 152 głosami. Na drugim miejscu jest OSP Jawor z 85 głosami. Na trzecim OSP Granowice z 54 głosami. OSP Mściwojów ma 18 głosów. Pięć głosów oddano na OSP Męcinka i dwa na OSP Marcinowice. Czekamy na kolejne.Uwaga! Swój głos można oddać tylko na specjalnym kuponie wyciętym z naszej gazety.


Źródło: Nowa Gazeta Jaworska
Nr 21, z dnia 21.05.2009 r.

   
 
   
 
   
 
   
 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER