AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Czytamy dzieciom w Gniewkowie
16.06.2009 

Na początku czerwca br. nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji, którą był VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Pierwszego czerwca dzieci z klas młodszych gościły panią Joannę Papuzińską - autorkę wielu książek dla dzieci. Spotkanie odbyło się w związku z organizowaną od sześciu lat na Dolnym Śląsku akcją "Z książką na walizkach", która jest częścią kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".

Tego samego dnia uczniowie z klas IV-VI uczestniczyli w konkursie z okazji Dnia Bociana. Dzieci miały okazję popisania się wiedzą o bocianie białym, zdobytą w trakcie samodzielnego wyszukiwania informacji w różnych źródłach.

Drugiego czerwca Naczelnik Wydziału Prewencji w Jaworze podinsp. Andrzej Błaszczak czytał dzieciom z klas I-III książkę pt. "Ronja córka zbójnika" Astrid Lindgren. Po krótkim omówieniu przygód bohaterki powieści, dzieci wesoło bawiły się, odgrywając różne sceny z jej życia.

Trzeciego czerwca przedstawiciel władz - sekretarz Gminy Dobromierz Bolesław Stochmal czytał dzieciom książkę pt. "Emil ze Smalandii" Astrid Lindgren. Przygody małego urwisa znalazły odzwierciedlenie w pracach plastycznych uczniów.
Czwartego czerwca uczniowie z klasy V odwiedzili Bibliotekę Muzyczną i Muzeum Regionalne w Jaworze.

W tym dniu nauczyciele w pozostałych klasach czytali fragmenty książek wybranych i rekomendowanych przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, organizatora prowadzonej już od ponad siedmiu lat kampanii czytania Cała Polska czyta dzieciom. Powstały piękne ilustracje, z których utworzyliśmy ogólnoszkolną wystawę.
Piątego czerwca młodszy aspirant Janusz Zawadzki czytał dzieciom wiersz pt. "Pali się!" Jana Brzechwy. W rozmowie z gościem dzieci dowiedziały się jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia pożarem. Następnie pracując w grupach narysowały historyjkę obrazkową do wysłuchanego wiersza.

Najlepsze efekty w kształtowaniu zamiłowania do obcowania z książką dają takie formy pracy z dzieckiem, które pobudzają jego aktywność, twórczą ekspresję oraz angażują je emocjonalnie poprzez różne środki oddziaływania - słowo, muzykę, plastykę, ruch. Aktywne i emocjonalne poznanie lektury prowadzi do pełniejszego jej przyswojenia. Uruchomiona wyobraźnia pomaga w lepszym zapamiętywaniu i uczeniu się.

Tego typu spotkania, przykład czytających dorosłych, przyczyniają się do rozwijania zainteresowania dzieci książką. Rozwój kultury czytelniczej dziecka zależy od wielu czynników środowiska rodzinnego, w którym się ono wychowuje. Bardzo ważną rolę pełni tu przykład czytających rodziców i innych domowników oraz obecność książek i czasopism w domu. Zaprzyjaźnianie dziecka z książką daje w efekcie częste sięganie do literatury pisanej, które usprawnia umiejętność czytania, stanowiącą niezbędny warunek funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie. Wysoka sprawność czytania jest podstawą korzystania z większości nośników informacji, zdobywania wiedzy, uzyskania powodzenia w karierze szkolnej, a także w życiu pozaszkolnym.

   
 
   
 
   
 
 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER