AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Folklor i poezję mają we krwi
22.06.2009 

Na co dzień jest sołtysem w Dobromierzu, gdzie od siedemnastu lat mieszka z rodziną. Pochodzi ze Stanowic pod Strzegomiem, ale ze względu na wykonywaną pracę często zmieniał miejsce pobytu. Przez wiele lat pracował w rolnictwie. Od 2000 roku jest przewodniczącym Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w gminie Dobromierz. 

Od kilku lat jest też znany ze swej działalności artystycznej. Ryszard Rogowski, bo o nim mowa, jest współzałożycielem zespołu folklorystycznego „Dobromierzanie”, w którym śpiewa i działa jako kierownik administracyjny. Współtworzył też działający przy ZERiI w Świebodzicach zespół „Akord”. Okazjonalnie zasila też swym śpiewem muzyków zespołu „Goczałkowianie” z Goczałkowa pod Strzegomiem. Miłość do muzyki i śpiewu wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojciec, choć nie nigdy nie występował na scenie, śpiewał chętnie, potrafił też, zachęcić do śpiewu swoje dzieci. Starszy brat, pana Ryszarda, już jako trzylatek grał na harmonijce ustnej a w wieku lat sześciu opanował grę na akordeonie, do dziś chętnie muzykuje. 

Śpiew w zespole folklorystycznym i działania na rzecz emerytów i rencistów to nie jedyne pasje pana Ryszarda. Od lat para się też poezją. – W młodości coś tam pisałem, ale nic się z tego nie zachowało – wspomina. - Jednak, gdy pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechałem do Niemiec i przez dłuższy czas byłem z dala od domu i bliskich, zacząłem znowu pisać. To z tęsknoty za domem powstały pierwsze wiersze wpisywane do czerwonych zeszytów. Zapisał już kilka brulionów. Znajdujemy tu strofy pisane na różne okazje, ale zawsze z potrzeby serca. Ich treść zna dobrze rodzina i przyjaciele, którzy często proszą, by napisał coś specjalnego, na domowe okazje. Spod jego pióra (dosłownie) wyszedł też wiersz upamiętniający śmierć Jana Pawła II, a do rodzinnej tradycji należy czytanie w wigilijny wieczór strof stworzonych specjalnie na ten szczególny moment. Do tej pory nie ukazał się jednak żaden tomik jego poezji, ale to dobromierskiego poety nie zraża. Wciąż pisze wierząc, że prędzej czy później jego poezja trafi do szerszej rzeszy odbiorców i znajdzie zwolenników.

Jego postawa to najlepszy dowód na to, jak ważna w życiu człowieka jest praca, nie tylko ta, pozwalająca gromadzić dobra materialne, ale też na rzecz innych ludzi. Ważne, aby w codziennych trudach nie zapomnieć, co drzemie w każdym z nas. O naszym wnętrzu, które pielęgnowane, pozwoli tworzyć rzeczy wyjątkowe i zapisać się na trwałe w pamięci inny ludzi.

Barbara Kawka


Szczęście jest tuż, tuż..Jakże często narzekamy, że nic nam w życiu nie wychodzi, że szczęścia w ogóle nie mamya ono, obok nas przechodzi.Czasem naprzeciw wyjść nam trzeba,wyciągnąć dłoń, by los odmienić.Podskoczyć, by dosięgnąć niebalub schylić się, by podnieść z ziemi.Zamiast bezczynnie wciąż narzekać,warto rozejrzeć się dokoła.Może tam ktoś na Ciebie czeka,a może ktoś o pomoc woła?Jak wiele radości sprawia nam,Kiedy dobrego coś zrobimy, Szczęście prawdziwe jest właśnie tam,Gdzie my je dostrzec potrafimy.

Ryszard Rogowski 
 




Źródło: Nowa Gazeta Jaworska
Nr 25, z dnia 18.06.2009 r.

 
 
 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER