AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

INFORMACJA STAROSTY ŚWIDNICKIEGO W SPRAWIE KONIECZNOŚCI SPRAWDZENIA ZGODNOŚCI KSIĄG WIECZYSTYCH Z RZECZYWISTYM STANEM PRAWNYM
01.07.2009 

 

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2007 Nr 191 poz. 1365) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji niezbędnych do ustalenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym (Dz.U. Nr 2141, poz.1770) Starosta Świdnicki informuje mieszkańców Powiatu Świdnickiego o konieczności sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym posiadanych nieruchomości.
W tym celu należy:
1. Udać się do właściwego dla danej nieruchomości Wydziału Ksiąg Wieczystych działających przy odpowiednim Sądzie Rejonowym:
- dla nieruchomości położonych na terenie powiatu świdnickiego:
Sąd Rejonowy V Wydział Ksiąg Wieczystych
Świdnica, ul.L.Okulickiego 2-4
BIURO PODAWCZE KSIĄG WIECZYSTYCH
tel. 48 74 85 18 459
pokój 105 (parter)
Przyjmowanie interesantów:
ˇponiedziałek 12:00-18:00 przerwa 11:00-11:30
ˇwtorek - piątek 8:30-14:30 przerwa 11:00-11:30
Ekspozytura Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych
WYDAWANIE ODPISÓW KSIĄG WIECZYSTYCH
tel. 48 74 85 18 401
pokój 104 (parter)
Przyjmowanie interesantów:
  • poniedziałek 12:00-18:00 przerwa 11:00-11:30
  • wtorek - piątek 8:30-14:30 przerwa 11:00-11:30
2. Następnie należy sprawdzić stan prawny swojej nieruchomości (stan prawny nieruchomości jest to stan ujawniony w dziale II).
Dział II księgi wieczystej zawiera informacje o właścicielu, współwłaścicielu, wieczystym użytkowniku lub współużytkowniku, a także o wysokości ich udziałów oraz o rodzaju współwłasności.
Księgi wieczyste są jawne i każdy może je przeglądać w obecności pracownika sądu. Akta księgi wieczystej może przeglądać osoba mająca interes prawny oraz notariusz. Szczegółowe zasady dostępu do danych (otrzymanie odpisu z księgi wieczystej, wgląd do danych prowadzonych w formie informatycznej, wgląd do dokumentów źródłowych), zawartych w dziale II reguluje odpowiednio Wydział Ksiąg Wieczystych przy Sądzie Rejonowym w Świdnicy.
3. Rzeczywisty stan prawny jest to stan zgodny z prawem materialnym, czyli stan prawdziwy. Może wynikać w szczególności z takich posiadanych, a nie ujawnionych w księgach wieczystych dokumentów, jak:
" akty notarialne
" ostateczne decyzje administracyjne
" orzeczenia o wykonaniu aktu nadania
" akty własności ziemi
" akty nadania
" orzeczenia sądowe prawomocne lub natychmiast wykonalne zarówno o charakterze konstytutywnym jak i deklaratoryjnym,
" inne dokumenty (zaświadczenia, ugody sądowe, ugody w postępowaniu administracyjnym, akty stanu cywilnego, dokumenty geodezyjne, dokumenty prywatne zawierające oświadczenia woli itp. - o ile rodzą skutki prawne w zakresie stanu prawnego nieruchomości).
4. W przypadku, gdy dane ujawnione w dziale II księgi wieczystej nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi prawnemu nieruchomości, właściciel winien dążyć do ich usunięcia, na przykład poprzez:
a) złożenie wniosku do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych dołączając do niego podstawę zmiany wpisu tj. ostateczną decyzję administracyjną, orzeczenie sądu, ugodę sądową, postanowienie, zaświadczenie itp.
Gdy Sąd w postępowaniu nieprocesowym dokona właściwego wpisu w dziale II księgi wieczystej w drodze postanowienia, o czym zawiadomi wnioskodawcę, stronie przysługuje apelacja od dokonanego wpisu w terminie 14 dni od daty doręczenia tego zawiadomienie. Dla uczestnika, który zrzekł się zawiadomienia, termin ten biegnie od dnia dokonania wpisu. Apelację adresowaną do Sądu Okręgowego składa się w Sądzie Rejonowym (art. 367-391 ustawy z dnia 17.11.1964r. Kodeks postępowania cywilnego, Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.),
b) przeprowadzenie postępowania spadkowego w przypadku, gdy w dziale II księgi wieczystej ujęta jest osoba nieżyjąca, gdy posiadamy akt zgonu (art. 29-32 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny, Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) lub w przypadku, gdy nie posiadamy aktu zgonu, a minął określony czas (np. 150 lat) o uznanie za zmarłego (art. 922-1088 Kodeksu Cywilnego),
c) uzgodnienie stanu księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości w postępowaniu procesowym, poprzez złożenie pozwu do Sądu Rejonowego Wydziału Cywilnego w przypadku zaszłości jest to często jedyna słuszna droga regulacji stanu prawnego (art. 10 ustawy z dnia 06.07.1982r. o księgach wieczystych i hipotece, Dz.U. Nr 124, poz. 1361 ze zm.),
d) przeprowadzenie postępowania o zasiedzenie nieruchomości w przypadku samoistnego posiadania w dobrej wierze 20 lat, w złej wierze 30 lat właściwy Sąd Rejonowy w Świdnicy Wydział Cywilny (art. 172-178 Kodeksu Cywilnego), 
e) przeprowadzenie postępowania procesowego w trybie art. 231 Kodeksu Cywilnego, w przypadku, gdy samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni gruntu budynek o wartości przewyższającej wartość zajętej na ten cel działki może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej na ten cel działki za odpowiednim wynagrodzeniem.
5. Starosta Świdnicki informuje, że w celu udzielania pomocy mieszkańcom Powiatu w zakresie informacji o rodzaju i sposobie działań niezbędnych do uzyskania tytułu prawnego do zajmowanych przez nich nieruchomości i ujawnienia ich praw w księgach wieczystych, w siedzibie Powiatowego Biura Geodezji i Katastru w Świdnicy utworzono punkt informacyjno-konsultacyjny.
Punkt informacyjno-konsultacyjny
Powiatowe Biuro Geodezji i Katastru w Świdnicy
Świdnica, ul. Parkowa 2, I piętro, pokój 114
Czynny:
poniedziałek piątek 7.30-14.30 przerwa 10.00-10.15

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER