AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Nepomucen i padalce
11.08.2009 

Jan Nepomucen urodził się ok. 1350 roku w Pomuku koło Pragi. W roku 1370 został notariuszem w Kurii Biskupiej w Pradze, a w 1389 roku został mianowany wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego. W 1393 roku został uwięziony, bowiem popadł w niełaskę, uwikłany w konflikt między królem Czech a arcybiskupem. Jego pierwszy pomnik powstał na moście Karola w Pradze, z którego wrzucono go do Wełtawy. Jego ciało odnaleziono dopiero po kilkunastu dniach. W 1721 roku został beatyfikowany, a w osiem lat później został ogłoszony świętym.

Św. Jan Nepomucen jest obecnie patronem ratowników. Według tradycji jest świętym, który chroni pola przed powodzią i suszą. Dlatego jego pomniki można spotkać przy drogach, w sąsiedztwie mostów, rzek oraz na placach publicznych i przy kościołach. W Polsce jest około 2500 pomników Nepomucena, a na Dolnym Śląsku jest ich na tyle dużo, że ich szlakiem Wałbrzyski PTTK organizuje rajdy turystyczne.

Pomnik Św. Jana Nepomucena w Dobromierzu ufundował Ferdynand von Nimptch w roku 1728, który taką datę polecił wyryć na pomniku.

W czasach współczesnych pomnik, decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu został wpisany do rejestru zabytków. Opisano go jako barokową rzeźbę przydrożną, wraz z cokołem, znajdującą się w miejscowości Dobromierz, pochodzącą z początków XVIII w wieku, rzeźbę o wysokości około 3 metrów wykonaną z piaskowca. Dobromierski Nepomucen, jako rzeźba przydrożna jest przykładem rzeźby kultowej, i jako dzieło sztuki rzeźbiarskiej stanowi świadectwo minionej epoki. Ze względu na duże wartości artystyczne, historyczne i naukowe rzeźba jako zabytek podlega ochronie i opiece.
Od początku 2007 roku Wójt Gminy Czesław Drąg prowadził rozmowy z Konsulem Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, które doprowadziły do pozyskania środków na renowację rzeźby Świętego Nepomucena w Dobromierzu. W rezultacie podejmowanych wysiłków Urząd Gminy Dobromierz po niezbędnych uzgodnieniach przekazał 12 sierpnia br. rzeźbę do renowacji. Prace zostaną przeprowadzone przez Przedsiębiorstwo Konserwacji Rzeźby i Rzemiosła Artystycznego Jolanty Marosik we Wrocławiu wraz z zespołem renowatorów i kamieniarzy.

Odnowienie pomnika będzie trwało ok. dwóch miesięcy. Zakres prac obejmuje:

  • oczyszczenie z zabrudzeń (nawarstwienia brudu, glony, porosty, farby),
  • usunięcie soli rozpuszczalnych z kamienia,
  • wzmocnienie strukturalne piaskowca,
  • uzupełnienie ubytków masą ze sztucznego kamienia,
  • rekonstrukcja ręki świętego,
  • zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi preparatem krzemoorganicznym,
  • montaż pomnika na nowym miejscu przy użyciu nierdzewnych klamer i kotew.

Wiele wskazuje na to, że po uzgodnieniu z architektami pomnik po remoncie stanie na nowym miejscu w okolicach rynku. Pozwoli to na jego pełniejszą ekspozycję, godniejsze miejsce i gwarancję większego bezpieczeństwa. Z przeszłości znane są bowiem przykłady wykradania tego typu obiektów, zwłaszcza po renowacji na zlecenie anonimowych kolekcjonerów dzieł sztuki.

Przy demontażu pomnika, który nadzorowała właścicielka firmy pracowały prawie przez pół dnia trzy osoby. Poszczególne fazy rozbiórki prezentuje w swoim fotoreportażu uczestniczący w rozbiórce Stanisław Kałużny. Udało mu się sfotografować niezwykłych mieszkańców pomnika. W zakamarkach cokołu rzeźby świętego zamieszkiwała... para "padalców zwyczajnych". Warto dodać, że padalec nie jest wężem czy żmiją, a jaszczurką i nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Teraz, w oczekiwaniu na powrót rzeźby Świętego Nepomucena muszą sobie znaleźć nowe siedlisko.

  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER