AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Lepiej zapobiegać, niż...
18.01.2010 

Pierwsze tygodnie nowego roku to tradycyjnie czas do wszelkich podsumowań - głównie w takim właśnie celu 18 stycznia br. spotkali się członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Informacje o wykorzystaniu środków finansowych na realizację Gminnych Programów Profilaktycznych za ubiegły rok przedstawiła Anna Kłys, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobromierzu. Z kwoty 75 tys., jakie zaplanowane były na ten cel w 2009 roku, wykorzystano niespełna 49 tys. Świetlice środowiskowe pochłonęły ponad 23 tys., Grupa Wsparcia przeszło 18,5 tys., porady prawne dla mieszkańców blisko 5 tys., opłaty sądowe za opinię biegłych w sprawie leczenia odwykowego ponad 450 zł, zaś wynagrodzenie komisji pochłonęło przeszło 2 tys.

Główne sprawy do rozpatrzenia, jakimi zajmowała się Komisja, oprócz omównienia planu wydatków Gminnych Programów Profilaktyki za 2009 rok, dotyczyły także działalności świetlic środowiskowych, Grupy Wsparcia oraz realizacji zadań na 2010 rok i ustalenie planu pracy komisji i zespołów roboczych.

Realizacja programów profilaktycznych na terenie naszej gminy, to działania m.in. psychoedukacyjne. Członkowie komisji już pracują nad uchwaleniem planu wydatków na rok bieżący. Oprócz stałych zadań, zwiększona zostanie liczba kontroli w punktach sprzedaży, w których dostępny jest alkohol, szczególnie w okresie letnim w godzinach popołudniowych. Działania prowadzone będą także w kierunku zwiększenia liczby osób zagrożonych chorobą alkoholową, które spotykają się w ramach Grupy Wsparcia w Czernicy. Członkowie komisji postulowali także zwiększenie liczby zajęć w świetlach środowiskowych przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Zatwierdzenie strategii wydatków na bieżący rok planowane jest w lutym. Wiadomo już, że 25 tys. zł, jakie nie zostały wykorzystane w roku ubiegłym, wzbogacą budżet na 2010 rok.

   

  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER