AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Bo najważniejsze jest zdrowie
21.01.2010 

Programy profilaktyczne stanowią bardzo ważny czynnik, który ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, podnoszenie świadomości zdrowotnej oraz wczesne wykrywanie chorób, dlatego też władze samorządowe naszej gminy przywiązują szczególną uwagę do przedsięwzięć związanych z tym zagadnieniem.

Dzięki inicjatywie wójta gminy Czesława Drąga i przychylności radnych od 2008 roku Gmina Dobromierz prowadzi akcję profilaktyczną polegającą na szczepieniu przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy dziewcząt kończących w danym roku kalendarzowym jedenaście lat. Jest to jedno z największych i najbardziej kosztownych działań profilaktycznych prowadzonych przez nasz samorząd.

Całą akcję rozpoczęto w styczniu 2008 roku, kiedy to zaszczepiono 19 jedenastolatek. Podczas kolejnej akcji zakwalifikowano 26 dziewcząt, natomiast ostatnia grupa liczyła 19 osób. Łącznie podczas całej profilaktyki przeciwko wirusowi HPV prowadzonej przez Gminę Dobromierz zaszczepiono 64 osoby.

Dzięki uprzejmości kierowników dwóch Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
w Dobromierzu i Roztoce oraz pielęgniarek, obsługa dziewcząt przez personel odbyła się bezpłatnie.

Kolejna akcja szczepienia profilaktycznego rozpocznie się w kwietniu 2010 r., którą tradycyjnie poprzedzą spotkania informacyjne dla rodziców oraz osób dorosłych zainteresowanych profilaktyką przeciwko wirusowi HPV. Tym razem zaszczepione zostaną 24 dziewczęta z rocznika 1999.

Ponadto w 2009 roku na terenie gminy Dobromierz przeprowadzono następujące akcje profilaktyczne:

 

  • W lutym 2009 roku na terenie Zespołu Szkół w Roztoce firma FADO S.A. "Centrum usług medycznych" z Gdańska przeprowadziła bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek gminy Dobromierz. Badania polegające na wykonaniu 4 projekcji (po dwie projekcje na każdą pierś). Akcją profilaktyczną zostały objęte panie w wieku od 50 do 69 roku życia. Niestety na 200 zaproszonych kobiet przebadały się zaledwie 42 panie;
     
  • W marcu na terenie ośrodka zdrowia w Roztoce firma "Medicus" z Wrocławia przeprowadziła badanie zewnętrznego kanału słuchowego. Każda przebadana osoba otrzymała audiogram - specjalną kartę z wynikami badania słuchu, która zawiera dokładne wskazanie poziomów słyszenia dla różnych pasm częstotliwości i ukazuje poziom normy oraz dotknięte niedosłuchem zakresy dźwięków mowy. Podczas akcji w Roztoce przebadano 56 osób, u 2/3 stwierdzono niedosłuch;

Także w Roztoce w NZOZ "Zdrowie" przez cały rok 2009 można było bezpłatnie wykonać profilaktyczne badania cytologiczne dzięki programowi NFZ. Akcja ta skierowana była do kobiet między 26 - 50 rokiem życia. Łącznie przebadano 220 osób. Wszystkie kobiety chcące się przebadać nadal mogą to uczynić, ponieważ przedsięwzięcie to wciąż trwa. Mieszkańcy naszej gminy wzięli także udział w programie kardiologicznym, mającym na celu wykrywanie zagrożeń powodujących choroby układu krążenia. Do badań tych uprawniono konkretne osoby wytypowane przez NFZ - przebadano 100 mieszkańców. Podobnie jak badania cytologiczne, tak i te będą kontynuowane w roku bieżącym.

  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER