AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Mieszkańcy nie zawiedli
05.03.2010 

6,3 litrów krwi – tyle udało się zebrać podczas piątkowej akcji poboru tego bezcennego daru. Już na pół godziny przed planowanym rozpoczęciem zbiórki zjawili się pierwsi dawcy, a tych nie brakowało przez cały czas jej trwania. W sumie krew oddało 14 mieszkańców naszej gminy, w tym także honorowi dawcy krwi. Wszystko z myślą o małej Hani...

To naprawdę dobry wynik, jak na taką niedużą gminę. Jeździliśmy już do wielu innych małych miejscowości i mamy porównanie, bo bywało i tak, że w ciągu całej zbiórki tylko 5-6 osób przyszło oddać krew – mówi Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Chętnych do podzielenia się krwią z innymi było łącznie 26, jednakże 12 z nich nie mogło tego uczynić ze względu na niski poziom hemoglobiny we krwi, przebytą w ostatnich dniach chorobę, problem z wykonaniem iniekcji, czy po prostu zapomnieli dowodu tożsamości.
Przypomnijmy, że to właśnie sami mieszkańcy wyszli z inicjatywą zorganizowania zbiórki krwi, jakiej potrzebuje trzyipółletnia Hania Lipowska z Dobromierza. Wójt Gminy Dobromierz Czesław Drąg przychylił się do prośby i przy współpracy ośrodka zdrowia w Dobromierzu i RCKiK w Wałbrzychu akcja mogła dojść do skutku. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie zbierano krew dla Hani. Dziewczynce postanowili także pomoc mieszkańcy Świdnicy i Żarowa, gdzie także zorganizowano pobór.

Krew jest ciągle potrzebna i liczy się jej każda ilość. Cieszy fakt, że ludzie coraz częściej decydują się w ten sposób pomóc innym. Cieszy również to, że tak, jak w przypadku Dobromierza, to oni sami inicjują takie akcje, bo chcą pomóc małej Hani - twierdzi Teresa Kamińska.

Mieszkańcy oprócz chęci pomocy, wykazali także wyrozumiałość i cierpliwość dla personelu, ze względu na problemy techniczne, z jakimi musieli się borykać. Ich powodem był nowy program rejestrujący – jest to ogólnopolski Krajowy System Dawców Krwi, na którym RCKiK w Wałbrzychu pracuje jako pierwsze w Polsce.

Warto dodać, że mieszkańcy gminy Dobromierz już wcześniej postanowili pomóc Hani, oddając krew w Wałbrzychu. Być może z tego też powodu nie mogli się pojawić tym razem, ponieważ odstęp między poborem nie może być krótszy niż 8 tygodni.

   

   

   

   

   

  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER