AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Wystąpienie wójta gminy na uroczystości z okazji Dnia Kobiet (7 marca 2010 r.)
11.03.2010 

Szanowni Państwo! W tym wyjątkowym dniu pragnę powitać przede wszystkim Panie. To właśnie dla Was dedykujemy dzisiejszą uroczystość. Chcemy oddać cześć, honor oraz wdzięczność wszystkim kobietom, mieszkankom naszej gminy.

Jeszcze nigdy sala w Dobromierzu nie była wypełniona tak jak dzisiaj. I to wyraźnie pokazuje, że i bohater dzisiejszego wieczoru - Krzysztof Krawczyk a także ten dzień, są szczególną okazją, że Państwo zechcieliście do nas przyjść.

Proszę Państwa! Za mną na ścianie są wypisane życzenia dla pań, panowie - wszyscy panowie z gminy Dobromierz, naszym Paniom życzą sto lat.
Ale liczba sto to także rocznica od kiedy ustanowiono Dzień Kobiet. Właśnie sto lat temu na Kongresie Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, postanowiono ten dzień poświęcić wyłącznie kobietom na całym świecie.

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Wśród pań witam również panów. To oznacza, że miniony rok panowie dobrze starali się o swoje panie, dobrze zabiegali o ich względy, że zabrały Was dzisiaj na ten koncert.
Oczywiście chcielibyśmy żeby na ten koncert mogły przyjść wszystkie Panie, niestety pojemność sali jest ograniczona, dlatego nie wszystkie Panie zaproszenie mogły dostać.
Ale cieszymy się, że jest nas więcej niż było nas rok temu.

Uważa się, że Polki, są inne niż kobiety z krajów zachodnich z powodu historycznej, kulturowej i politycznej sytuacji jaka istniała w Polsce. Polska kobieta zawsze była stawiana na piedestale. Ceniono ją jako gospodynię, matkę i żonę. Zawsze była i jest podstawą dla swojej rodziny, opiekując się nie tylko dziećmi i mężem, ale równocześnie często chodząc do pracy i pomyślnie godząc jedno z drugim.
Proszę Państwa tak się składa, że w Państwie politycy próbują zabiegać by ustawami uregulować udział kobiet w życiu publicznym naszego kraju. W naszej Gminie nie trzeba tego regulować, społeczeństwo samo wybrało - połowa radnych to są panie, na siedem funkcji kierowniczych w Radzie Gminy - cztery zajmują Panie. To dowód na to, że mężczyźni w pracy Wam ufają i chcą się poddawać waszemu kierownictwu.
Gmina Dobromierz na swój sposób stara się pamiętać o kobietach, o paniach - tych młodszych i tych starszych - organizując chociażby bezpłatne badania mammograficzne pań, z których w okresie ostatnich trzech lat w naszej Gminie skorzystało prawie 300 kobiet.
Podjęliśmy, także akcję szczepienia dziewcząt, rocznikami, przeciwko rakowi szyjki macicy. W ten sposób mamy trzy kolejne roczniki dziewcząt 11- letnich zaszczepionych, a kolejne szczepienia będą dalej organizowane z pieniędzy Gminy. Z tych szczepień skorzystało do dzisiaj 88 dziewcząt.

Mam także zapowiedź kolejnego prezentu dla Pań Staramy się zorganizować stałe przedszkole. Nie mamy jednak odpowiednio przystosowanego budynku . Podejmujemy starania i w ciągu dwóch lat taki budynek powinien być. Mam jednak informacje, że już w kwietniu ruszy pierwszy punkt przedszkolny w świetlicy wiejskiej w Dzierzkowie, który obejmie dzieci od 3 do 5 roku życia z obrębu działania Szkoły Podstawowej w Gniewkowie tj. z Czernicy, Gniewkowa, Dzierzkowa i Borowa.
Podejmujemy starania, żeby takie same punkty przedszkolne powstały w Roztoce i Dobromierzu, adekwatnie będą obejmować obwody działania tych szkół podstawowych, które w tych miejscowościach się mieszczą. Myślę że te dwa przedszkola ruszą latem, a na pewno z początkiem roku szkolnego.

Proszę państwa! Z okazji tego święta, zanim zaproszę na scenę naszą gwiazdę wieczoru, jeszcze raz składam paniom najlepsze życzenia: zdrowia, wszelkiej pomyślności, by panowie rzeczywiście starali się o Panie, zabiegali o Wasze względy! Mam nadzieję za rok zorganizować nie gorszy koncert niż ten. Wszystkiego najlepszego!

  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER