AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Świątecznie w Jaskulinie
16.03.2010 

Choć aura za oknem nie napawa do radości – ta bije już od progu Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie. Jego mieszkańcy postanowili dodać trochę ciepła zarówno sobie i otoczeniu i wzięli się za przygotowywanie wielkanocnych dekoracji. W oczach dwoi się i troi od ogromu świątecznych stroików, jakie już zdobią wnętrza placówki. Postanowiliśmy baczniej przyjrzeć się zarówno ich „produkcji”, jak i codziennemu życiu mieszkańców w DPS w Jaskulinie.

DPS w Jaskulinie to nie obraz smutku i współczucia, a integracji i wzajemnego szacunku, jakim darzą się jego mieszkańcy. Choć są chorzy, to nie nieszczęśliwi. 70 mieszkańców współuczestniczy w codziennym życiu – bawi się, uczy, maluje, pracuje, żyje...

Kilka lat temu DPS w Jaskulinie przeszedł prawdziwą metamorfozę. Nowy budynek mieszkalny pozwolił na przeniesienie domu z pobliskiego pałacyku, w którym warunki dawały wiele do życzenia – był mocno zniszczony, generował ogromne koszty związane z bieżącym utrzymaniem i naprawami. Przy współpracy Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego w Świdnicy dziś DPS w Jaskulinie spełnia wszystkie standardy określone w przepisach.

Pokoje 3-4 osobowe, przejrzyste, starannie umeblowane, udekorowane, czyste, w nich łazienka, na każdym piętrze kuchnia. Na ścianach korytarzy mnóstwo prac plastycznych autorstwa samych mieszkańców. Świetlice, sale terapeutyczne i mimo wszystko intymność, bo każdy przecież na nią zasługuje. Plac rekreacyjny, boiska, altanki, ławeczki. Wszystko to do dyspozycji mieszkańców.

Codziennie biorą oni udział w terapiach zajęciowych – artyterapii, biblioterapii, teotroterapii, muzykoterapii.
Wszystkie terapie zajęciowe odbywają się w ramach aktywizacji społecznej. Między innymi poprzez wykonywanie właśnie stroików świątecznych i wielu wielu innych prac. Stroiki te trafiają przede wszystkim do naszych zaprzyjaźnionych instytucji – mówi dyrektor DPS w Jaskulinie Janusz Jarocki.

Życie tutejszych mieszkańców to także rozrywka, w tym wiele wydarzeń, które już na stałe wpisały się w kalendarz imprez.
Nasz dorobek w postaci nagród, wyróżnień, medali, pucharów jest bardzo pokaźny. Uczestniczymy w wielu cyklicznych, i nie tylko, imprezach takich jak: Przegląd Teatralny w Kamiennej Górze, spotkaniach w Szkole Integracyjnej w Wałbrzychu, imprezach walentynkowych czy jasełkach – opowiada terapeuta Małgorzata Jamrozińska – Grundman.

40 lat funkcjonowania DPS w Jaskulinie to już swoista historia wydarzeń. Te najważniejsze są skrupulatnie odnotowywane w kronikach – tych są już dziesiątki. W tym roku dojdzie do nich kolejne bardzo ważne wydarzenie – 40-lecie działalności DPS. Jego uroczyste obchody planowane są na jesień. Dom w Jaskulinie jest swoistym przykładem na to, że chory, często pozostawiony sam sobie człowiek nie musi być skazany na dożywotnie nieszczęście, a takie placówki, jak ta stają się ich własnym, ciepłym domem.

   

   

   

   

  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER