AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Małe przedszkole – wielka radość!
13.04.2010 

Ponad 2-miesięczne starania o powstanie Punktu Przedszkolnego w gminie Dobromierz zakończyły się sukcesem. Niemal w błyskawicznym tempie przedsięwzięcie udało się sfinalizować. We wtorek, 13 kwietnia br. przed godz. 8:00 próg przedszkola w Dzierzkowie przekroczyły pierwsze maluchy i ich rodzice.

Zgodnie z obietnicą Wójta Gminy Dobromierz Czesława Drąga, jaką złożył mieszkańcom podczas marcowego koncertu z okazji Dnia Kobiet, przedszkole jest! Wymagało to wielkiego zaangażowania ze strony pracowników urzędu, by w tak krótkim czasie placówka powstała. Dziś przedszkolaki zaczęły pierwsze zajęcia. Placówkę trudno byłoby otworzyć, gdyby nie pomoc Fundacji Edukacji Przedszkolnej z Wrocławia, która działa na rzecz alternatywnej edukacji przedszkolnej w małych miejscowościach, pomagając w pozyskaniu funduszy na rozpoczęcie nowej działalności.

Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Czesław Drąg, składając na ręce maluchów kosz pełen słodyczy. W otwarciu uczestniczyli także: przewodniczący Rady Gminy Marek Jaworski,zastępca wójta Kazimierz Sychowicz, sekretarz gminy Bolesław Stochmal, a także przedstawiciele Fundacji Edukacji Przedszkolnej oraz rodzice przedszkolaków.
To już 12. Punkt Przedszkolny, jaki w ramach projektu fundacji „Małe przedszkole jest fajne” powstał na Dolnym Śląsku. Fundacja otwiera małe placówki dla dzieci w wieku 3 – 5 lat w grupach max. 15 osobowych. Dzieci bawią się i uczą, realizując program przedszkolny, będąc jednocześnie pod opieką wykwalifikowanej nauczycielki oraz osoby wspierającej – mówi Hanna Janczak, koordynator projektu.

Funkcję przedszkolanki dzierzkowskiej placówki pełni Katarzyna Krzywania.
Wrocławska Fundacja Edukacji Przedszkolnej, w ramach projektów unijnych, sfinansowała zakup wyposażenia: krzeseł, stołów, regałów, szafek, biurka, szatni, zabawek, sprzętu RTV oraz pomocy dydaktycznych. Projekt „Małe przedszkole jest fajne”, w ramach którego placówka powstała, realizowany będzie do 13 listopada 2011 roku. Przez cały okres jego trwania fundacja przeznaczy na jej funkcjonowanie łącznie 120 tys zł.

Dotychczas Urząd Gminy Dobromierz na adaptację części świetlicy wiejskiej w Dzierzkowie na przedszkole przekazał ok. 30 tys zł. Środki te przeznaczono głównie ogrzewanie. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji odświeżył świetlicę, zaś Zakład Obsługi Komunalnej zadbał o estetykę miejsca wokół placówki w postaci nasadzeń krzewów i kwiatów. Zgodnie z umową gmina w ramach wkładu własnego ponosić będzie koszty eksploatacyjne.

Urząd Gminy Dobromierz stara się także o pozyskanie dodatkowych środków na budowę placu zabaw, jaki powstałaby przy przedszkolu. Z tej formy zabawy mogliby korzystać zarówno wychowankowie placówki, jak i pozostałe dzieci z pobliskich miejscowości.
Rodzice przedszkolaków zawiązali już Radę Rodziców. Wchodzące w jej skład 3 mamy już obmyślają plan działania przedszkola na najbliższy czas. Warto dodać, że pobyt w placówce jest bezpłatny.

Pierwszy dzień funkcjonowania placówki z pewnością można zaliczyć do udanych, czego dowodem jest nie znikający z ust dzieci uśmiech. Już po kilku minutach od otwarcia maluchy ruszyły do zabawy. Nowe, jeszcze dość enigmatyczne miejsce widać przypadło im do gustu. Nie było płaczu czy tęsknoty za mamą – była dobra zabawa i mile spędzony czas, o czym świadczą poniższe zdjęcia:

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER