AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Święto Flagi
28.04.2010 

Przed nami majowe uroczystości. Oprócz Święta Pracy przypadającego 1 maja, ustanowienia Konstytucji 3 Maja, Dnia Zwycięstwa 8 maja, nie należy też zapominać o Święcie Flagi, jakie przypada na 2 maja. To najmłodsze święto narodowe ustanowione w 2004 roku ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli.

Warto przypomnieć symbolikę polskiej flagi i jej genezę, o której nie wszyscy wiedzą. Polska ma tak naprawdę dwie flagi – oficjalna ma kolor biały i czerwony. Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą i marynarkę handlową obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym białym pasie.

Ustalając barwy narodowe nawiązano do heraldyki Królestwa Polskiego: biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Księstwa Litewskiego. Oba te godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Swoją polskość można manifestować każdego dnia. Każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego.

W piątek do godziny 12:00 na budynku Urzędu Gminy i obiektach użyteczności publicznej będą wywieszane flagi narodowe, unijne i z herbem gminy, a zdejmowane 10 maja.

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER