AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Kto ty jesteś?
22.07.2010 

Wraz z latem i wakacjami nieodłącznie kojarzą się nam podróże, a dzierzkowskie przedszkolaki poznają swój kraj. Warszawa, Kraków, Gniezno to tylko wybrane miasta, o których dzieci chętnie słuchają. Największe zainteresowanie i kontrowersje wśród maluchów wzbudziła legenda o Smoku Wawelskim. Z zaciekawieniem i wypiekami na twarzy słuchali o mężnym Kraku, który pokonał smoka.

Stolica – Warszawa, również przykuła uwagę dzieci. Wars i Sawa to kolejni bohaterzy naszych wędrówek po Polsce - dzieciom bardzo podobały się potężne budynki w stolicy - Pałac Kultury i Nauki czy Pałac Prezydencki.

Przedszkolaki poznały również dwie największe rzeki Polski. Pokazując palcem na mapie wybraną rzekę, dzieci dopływały aż do Bałtyku, a w głębinach morza poznawały żyjące zwierzęta i odkrywały kryjące się w nim skarby - muszle, bursztyny.

Podczas zajęć omawiano symbole narodowe Polski tj. flagę i godło oraz ich znaczenie.
Nie zapominając o swojej „małej ojczyźnie”, jedne z zajęć poświęcone były także Gminie Dobromierz. Przedszkolaki z pomocą swoich opiekunek wymieniały miejscowości przynależące do gminy.

Z czym dzieciom kojarzy się Dobromierz? Przede wszystkim z wyjazdem na basen, z Panem Wójtem, który obdarował ich niejednokrotnie cukierkami oraz ze strażakami. Po zajęciach każde dziecko wiedziało już, że w Urzędzie Gminy zapadają ważne decyzje, a sołtysi to pomocnicy Wójta, którzy dbają o ład i porządek we wsi.

Wierszyk pt. „Jestem Polakiem” A. Wacławskiego przedszkolaki recytują bez przerwy, nawet podczas zabawy.

Jestem Polakiem
Wiem, że jestem przedszkolakiem,
wiem, że jestem też Polakiem.
Wiem stolicą ma Warszawa,
którą stworzył Wars i Sawa!

Wiem, że godło jest czerwone,
wiem, że orzeł jest w koronie,
wiem, że biały z duma stoi,
pokazując żółte szpony.

Wiem, że mamy góry Tatry,
wiem, że naszym morzem Bałtyk,
wiem że kocham mój kraj cały,
gdyż jest piękny i wspaniały!


  


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER