AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

40 lat DPS w Jaskulinie
03.09.2010 

Okrągłego jubileuszu doczekał się Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie, który 3 września br. świętował swoje 40-lecie. DPS ma bogatą historię – na przestrzeni tylu lat wciąż ewoluował – dziś stanowi dom dla 70 niepełnosprawnych intelektualnie osób.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną przez biskupa Diecezji Świdnickiej Ignacego Deca. Tuż po niej przybyłych gości przywitał dyrektor placówki – Janusz Jarocki. Wśród zgromadzonych na jubileuszu gości znaleźli się m. in. Wicewojewoda Dolnośląski Ilona Antoniszyn – Klik, starosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa wraz z zastępcą Ryszardem Wawryniewiczem oraz dyrektorzy domów pomocy społecznych współpracujący z DPS w Jaskulinie. Na uroczystość przybyły także władze naszej gminy – Wójt Czesław Drąg, Przewodniczący Rady Gminy Marek Jaworski, Sekretarz Bolesław Stochmal oraz radni.

W harmonogramie kilkugodzinnej uroczystości nie mogło zabraknąć krótkiej historii o placówce. Początki jej funkcjonowania to koniec roku 1969 jako Państwowego Domu Specjalnego dla Dzieci. Pierwotnie miał charakter medyczno – wychowawczy. Wówczas problematyka osób niepełnosprawnych nie była jeszcze tak dobrze znana.

10 lat później funkcję dyrektora placówki, którą pełni do dziś, objął Janusz Jarocki. Pałacyk, w którym wtedy mieścił się dom nie był dostosowany do potrzeb osób chorych. Czas mijał, a wychowankowie dorastali. Przestała istnieć Szkoła Specjalna, gdyż wychowanków nie dotyczył już obowiązek szkolny. Wtedy postanowiono przekształcić Dom w placówkę dla osób dorosłych i niepełnosprawnych intelektualnie.

Z roku na rok Dom podnosił swój standard. Oddano do użytku niezbędne zaplecza terapeutyczno – gospodarcze i pomieszczenia administracyjne. Do dyspozycji mieszkańców przekazano jadalnię, kuchnię, salę rehabilitacyjną i kaplicę.

Obecnie DPS w Jaskulinie zamieszkuje 45 kobiet i 25 mężczyzn w wieku od 22 do 60 lat. 30% mieszkańców przebywa w nim od początku jego istnienia. Dom ma charakter koedukacyjny. Mieszkańcy uczą się z nim samodzielności, poprawiają kondycję fizyczną poprzez różne formy terapii zajęciowej. Najbardziej lubiane z nich to: arteterapia, biblioterapia, warsztaty teatralne czy wszelkie zajęcia rekreacyjno – sportowe.

Podczas piątkowej uroczystości wszyscy zgromadzeni goście mogli zapoznać się z dorobkiem artystycznym Domu – m. in. pracami plastycznymi w wykonaniu mieszkańców. Jubileusz zakończył się wspólnym piknikiem.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
    
 
    
 
   
 

Materiał filmowy z uroczystości zaprezentowała TVP Wrocław w piątkowym wydaniu Faktów: http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/fakty-program-informacyjny/... 

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER