AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Dwoma kółkami przez gminę
08.09.2010 

Powracamy do tematu szlaków rowerowych, o jakie zadbało Księstwo Świdnicko – Jaworskie na swoim terenie, w tym także i naszym. Akcja znakowania szlaków już się zakończyła. Zatem aby zobaczyć efekty przedsięwzięcia najlepiej wybrać się na rowerową przejażdżkę.

Trasy zostały tak zaprojektowane, aby rowerzysta bez większych problemów mógł je pokonać. Podczas wyprawy zwiedzimy większość obiektów i najciekawsze miejsca. Jedna z trzech tras przebiega przez Dobromierz.

Do dyspozycji rowerzystów jest ponad 100 km malowniczych tras, przy których stanęły tablice informacyjne – mapy wysokościowe i opis poszczególnych odcinków trasy.

Trzy powstałe szlaki różnią się długością i trudnością.  Szlak żółty – K1 – przebiega ze Świdnicy do Jawora między innymi przez Świebodzice, Dobromierz i Bolków. Jest to najtrudniejszy szlak ze wszystkich, gdyż w większości biegnie górzystym obszarem Pogórza Świebodzickiego, Wałbrzyskiego i Bolkowskiego, a także o krawędź Gór Sowich. Znajdują się na nim liczne strome zjazdy/podjazdy, które wymagają od kolarzy nieco więcej wysiłku fizycznego. Na trasie koniecznie trzeba zobaczyć piastowskie warownie w Książu i Bolkowie, starówki w Świdnicy, Świebodzicach, Dobromierzu, Bolkowie i Jaworze.

1.trasa K 1 – Szlak Bolka – łączący Świdnicę – Świebodzice – Dobromierz – Bolków- Jawor;
2.trasa K 2 – Szlak Piastowski - łączący  Świdnicę – Jaworzynę Śląską – Strzegom – Jawor;
3.trasa K 3 - Węglowa Droga, łącząca Świebodzice – Jaworzynę Śląską – Żarów – z trasą Euro Velo 9 (Gmina Mietków)

Szlak czerwony – K2 – najłatwiejszy pod względem technicznym szlak, również łączy Świdnicę z Jaworem. Przebiega przez m.in. Witoszów Dolny, Komorów, Milikowice, Witków, Jaworzynę Śl., Pasieczną, Stanowice, Strzegom, Goczałków, Mściwojów, Jawor.

Czarny Szlak Drogi Węglowej - K3 - przebiega z Wałbrzyskiego Muzeum Przemysłu i Techniki przez Świebodzice, Jaworzynę Śląską, Żarów do Mietkowa, gdzie łączy się z międzynarodowym szlakiem EuroVelo. W większości szlak poprowadzony został drogami polnym Przedgórza Sudeckiego, a jego pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego.

   

   

   

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER