AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

5 tura szczepień przed nami
15.09.2010 

Idea przeciwdziałania rakowi szyjki macicy na terenie Gminy Dobromierz powstała z inicjatywy Wójta Czesława Drąga. Na jego wniosek w 2007 roku Rada Gminy Dobromierz podjęła uchwałę o pełnym pokryciu z budżetu gminy kosztów zakupu szczepionek przeciwko wirusowi HPV.

Dzięki takim działaniomi decyzji radnych od 2008 roku w Gminie Dobromierz trwa akcja profilaktyczna przeciwko wirusowi HPV wywołującego raka szyjki macicy. Szczepieniami została objęta pełna populacja dziewcząt kończąca w danym roku kalendarzowym jedenaście lat.

Przed rozpoczęciem kolejnej tury szczepień organizowane będą spotkania informacyjne dla rodziców, chcących zaszczepić swoje córki. Podczas takich zebrań specjaliści doktorzy nauk medycznych pediatrzy lub ginekolodzy i onkolodzy przybliżają tematykę przyczyn, skutków i przeciwdziałania rakowi szyjki macicy.

Do tej pory pełne szczepienie składające się z III dawek szczepionki wykonano u 84 dziewcząt z rocznika 1996, 1997 i 1998, 1999.
Łącznie od 2008 do 2010 roku Gmina Dobromierz przeznaczyła na szczepienie przeciwko wirusowi HPV kwotę 93.413,43 zł.

Warto dodać, że koszt szczepienia jednej osoby wynosi aktualnie
1065 zł.

Podczas całej akcji szczepień tylko 6 dziewczynek nie zostało zaszczepionych (2 ze względów zdrowotnych, a 4 z powodu nie wyrażenia zgody przez rodziców). Łącznie podczas trwającej już dwa lata profilaktyki, spośród całej populacji jedenastolatek z danego rocznika zaszczepiono 93,4%, a tylko 6,6% nie wzięło w niej udziału.
Warto dodać, że do akcji dołączyły 4 osoby dorosłe, które we własnym zakresie zakupiły szczepionki.

Przed nami piąta tura szczepień, która zostanie przeprowadzona między kwietniem i wrześniem 2011 r. i obejmie 26 dziewcząt.

   

   

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER