AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Jak świętowaliśmy odzyskanie niepodległości
12.11.2010 

Cała Polska świętowała ten wyjątkowy dla rodaków dzień. Nie inaczej było w gminie Dobromierz. Z okazji 92. rocznicy Odzyskania Niepodległości w hali sportowej Zespołu Szkół w Roztoce odbyła się specjalna uroczystość, na którą zjechali znamienici goście, radni, sołtysi, przedstawiciele duchowieństwa, mieszkańcy oraz gwiazda wieczoru – Eleni wraz z zespołem.

Hala wypełniona była po brzegi – blisko tysiąc mieszkańców przybyło uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość poprowadził Przewodniczący Rady Gminy Dobromierz Marek Jaworski, który przywitał zgromadzonych gości. Wśród nich znalazł się Wicewojewoda Dolnośląski Ilona Antoniszyn-Klik.

Tuż potem głos zabrał Wójt Gminy Czesław Drąg. W swoim przemówieniu okolicznościowym przypomniał zgromadzonym, że 92 lata temu Polska stała się wolna i wróciła na mapę Europy. Wówczas spełniły się marzenia rodaków o niepodległości kraju. Przedstawił także dokonania mijającej kadencji. Omówił szereg inwestycji i zadań, jakie w ostatnich latach zostały zrealizowane, i które w znaczącym stopniu przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców w gminie.

Przemówienie wygłosiła także Wicewojewoda Dolnośląski Ilona Antoniszyk-Klik, która również zwróciła szczególną uwagę na rangę święta, zaznaczając przy tym, że sukces narodu, to sukces ludzi, a tacy są także w naszej gminie.

Wójt Czesław Drąg, dziękując Wicewojewodzie Dolnośląskiemu za przybycie, złożył na jej ręce bukiet kwiatów.

Kolejnym punktem części oficjalnej było wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyży Zasługi, które decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 13 października br. przyznano 10 mieszkańcom naszej gminy. Te szczególne wyróżnienia otrzymali:

Złoty Krzyż Zasługi:
Marek Jaworski,
Janusz Jarocki,
Hieronim Księżopolski.

Srebrny Krzyż Zasługi:
Stanisław Biernacki,
Anna Cieloch,
Dorota Sieradzka,
Lucyna Mielczarek,
Małgorzata Rogowska.

Brązowy Krzyż Zasługi:
Anna Kłys,
Łukasz Gajek.

Krzyże Zasługi wręczyli: Wicewojewoda Dolnośląski oraz Wójt Gminy Dobromierz. Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu, w imieniu odznaczonych, głos zabrał dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie Janusz Jarocki, który podziękował za tak wyjątkowe wyróżnienie. Tuż po tym przyszedł czas na kolejne wyróżnienie. Prezydium Wojewódzkiego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Dolnośląskiego nadało Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa Wojciechowi Tarce z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobromierzu. Odznaczenie wręczył Prezes Powiatowego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej w Świdnicy Ryszard Wikliński.

Podczas uroczystości Wójt Gminy Czesław Drąg wręczył także Akt Przekazania sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztoce, który odebrał naczelnik jednostki – Marian Bukała. Sprzęt ten OSP otrzymała w ramach programu „Dolny Śląsk Bezpieczny Ratownik w OSP”, do którego w ubiegłym roku Gmina Dobromierz zgłosiła jednostkę w Roztoce. Dzięki temu trafił do niej zestaw sprzętu ochrony osobistej dla 6 strażaków, biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych - pełne umundurowania, aparaty ochrony dróg oddechowych i radiotelefony podhełmowe ze słuchawkami. Wartość całego zestawu to ponad 32,5 tys. zł, z czego blisko 18 tys. dołożyła Gmina Dobromierz. Kompletny sprzęt zademonstrował strażak Sylwester Kubik. W podzięce za takie wyróżnienie Marian Bukała wręczył Wójtowi nowe logo jednostki OSP w Roztoce.

Po części oficjalnej przyszedł czas na rozrywkę. Tę zaserwowała zgromadzonym Eleni, która przez blisko 2 godziny bawiła publiczność. Jej ponad 30-letni dorobek artystyczny wzbudził wielki entuzjazm, o czym świadczyły wspólnie śpiewane z artystką piosenki oraz gromkie brawa, dziękujące piosenkarce za znakomity koncert i kosz kwiatów od władz samorządowych naszej gminy.

Relacja filmowa z uroczystości dostępna będzie na stronie internetowej w ciągu najbliższych dni, a tymczasem przedstawiamy Państwu fotoreportaż autorstwa Stanisława Kałużnego.


 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER