AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

  

Budżet gminy uchwalony
27.01.2011

Już po raz 4. w tej kadencji radni Rady Gminy Dobromierz spotkali się na sesji. Tym razem najważniejszym punktem obrad 26 stycznia br. było uchwalenie budżetu gminy na 2011 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dobromierz na lata 2011-2020 wraz z autopoprawką.

Zanim jednak radni przystąpili do głosowania w sprawie budżetu gminy podjęli uchwałę w sprawie odwołania Skarbnika Gminy Dobromierz Andrzeja Poradowskiego. Za odwołaniem głosowało 13 rajców, 2 się wstrzymało.

Zastępca Skarbnika Gminy Barbara Zapała zapoznała zebranych z projektem uchwały wraz z autopoprawką i z uzasadnieniem Wójta w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dobromierz na lata 2011-2020. Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu oraz Komisja Budżetowa i Mienia Gminy Dobromierz pozytywnie opowiedziały się za projektem uchwały, podejmując ją przy pełnej akceptacji 15 głosujących.

Kolejnym punktem obrad było uchwalenie budżetu Gminy Dobromierz na rok 2011 wraz z autopoprawką. Tuż po odczytaniu projektu uchwały budżetowej, opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu oraz opinii Komisji Budżetowej i Mienia Gminy radni przystąpili do głosowania. Za proponowanym budżetem opowiedziało się 15 radnych.

Jakie wydatki w bieżącym roku zaplanowała Gmina? Ich szczegółowy plan przedstawimy Państwu w relacji filmowej z sesji w najbliższych dniach.

Samorządowcy jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich w Gminie Dobromierz, jakie planowane są na początku lutego br. Radni zatwierdzili także plan pracy Rady Gminy i plan pracy stałych Komisji Rady na rok 2011.

Sesje zakończyły wolne wnioski, zapytania i interpelacje. Między innymi radna Teresa Hałdaś skierowała pytanie do Wójta o planowany termin zakończenia pierwszej fazy kanalizacji w Dobromierzu. Odpowiedzi udzielił zastępca wójta Edward Krumplewski:

„Zakończenie I-ej fazy zaplanowano na koniec lutego, choć umowny termin to maj. Rozdzielnia jest własnością wodociągów w Świebodzicach. Problemem kanalizacji jest to, że mieszkańcy muszą się nauczyć prawidłowo eksploatować instalacji w swoich domach. Jest to zadanie bardzo pożyteczne, prorozwojowe, otworzy nowe możliwości. Niestety są zjawiska niekorzystne związane z podłączaniem burzowej w obrębie budynków. W okresie roztopów ilość zrzucanych ścieków wzrastała ponad dwukrotnie w stosunku do normalnych ścieków. Zwykle dobowy zrzut ścieków oscyluje w granicach 70 metrów sześciennych, to w ostatnim okresie poziom ten wzrastał nawet to ponad 170. Odbyliśmy spotkania z wykonawca, który twierdzi, że na podstawie odbiorów cząstkowych, tzn. przed wykonaniem przyłączy do budynków i prób ciśnieniowych w okresie suszy, jak i opadów nie stwierdzono żadnych problemów. Problem występuje w obrębie budynków poza przyłączami. Wystąpiliśmy do mieszkańców z prośbą o sprawdzenie tego zjawiska, jednocześnie z ostrzeżeniem, że mogą być pewne sankcje związane z pokryciem kosztów przyłącza. Odnotowaliśmy już także próby zniszczenia sieci kanalizacyjnej, polegające na odprowadzaniu wód opadowych do kanalizacji. Trzeba liczyć się także z kwestią odpłatności za odprowadzanie ścieków, ponieważ eksploatacja zarówno sieci, jak i oczyszczalni to są dodatkowe koszty, na które Gminę nie stać. We wszystkich sąsiednich gminach takie opłaty są wprowadzone. Zasada jest taka, że im więcej przyłączy do sieci, tym opłaty są niższe. U nas nie unikniemy okresu przejściowego, który może potrwać dość długo – tj. dotowania. Im niższe będą opłaty za ścieki, tym więcej wszyscy mieszkańcy gminy będą musieli dokładać do tych, którzy z tej kanalizacji korzystają. Średnio szacujemy, jeszcze bez dokładnej kalkulacji, koszty za odprowadzanie ścieków powinny być zbliżone do stawki za wodę”.

Radna Teresa Hałdaś zapytała także planowany termin uruchomienia drugiej fazy, by do sieci przyłączyć także Szymanów, Jaskulin czy Siodłkowice. Tu głos zabrał Wójt Jerzy Ulbin:

„Przymierzamy się do rozpoczęcia kolejnej fazy, by podłączyć pozostałe miejscowości. Będziemy szukać na ten cel środków. Jednak na pewno nie nastąpi to w tym roku. Jeżeli udałoby się przygotować całe studium uwarunkowań w bieżącym roku to będzie dobrze”.

Sesje Rady Gminy Dobromierz będą odbywały się w środy od godz. 14:00, a nowe rozmieszczenie członków rady, władz samorządowych, sołtysów, kierowników jednostek i zaproszonych gości wprowadzone od tej sesji ułatwi kontakt, tworząc roboczy charakter obrad.


 

 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER