WIADOMOŚCI
 
10. rocznica nadania szkole imienia

 14.06.2013

  

31 maja bieżącego roku minęło dokładnie 10 lat od nadania szkole w Roztoce imienia Henryka Sienkiewicza. Rocznicę tę świętowano 7 czerwca.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Roztoce. Mszę świętą w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły odprawił ks. Sylwester Kawa. Podczas kazania zwrócił szczególną uwagę na wartości chrześcijańskie propagowane przez pisarza w różnych utworach - miłość do Boga i drugiego człowieka, do rodziny i Ojczyzny. Podkreślił, że mimo upływu lat wartości te pozostały niezmienne i dziś powinny być dla młodych ludzi tak samo ważne.

Część oficjalna odbyła się w sali gimnastycznej ZS w Roztoce. Swym przybyciem uroczystość uświetnili: Pan Jerzy Ulbin - Wójt Gminy Dobromierz, radni gminy: Pani Joanna Podkówka, Pani Teresa Hałdaś, Pani Agata Ślęzak, Pan Marek Jaworski, Pan Janusz Zawadzki, Pan Andrzej Błaszczak, dyrektorzy szkół: Pani Krystyna Rowicka ze SP w Gniewkowie, Pani Elżbieta Seperant ze SP w Dobromierzu i Pani Agnieszka Łukaszonek z pocztem sztandarowym ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Strzegomiu, przedstawiciele związków zawodowych: Pani Hanna Krosta ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Pani Danuta Pogubiło z NSZZ "Solidarności", Pani Daria Kurek - radna Powiatu świdnickiego, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytowani nauczyciele. Święto Patrona uczcili licznie zgromadzeni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Na początku wystąpił Wójt Gminy Dobromierz, który w swym przemówieniu podkreślił, jak ważna jest znajomość historii i podtrzymywanie tradycji. Następnie głos zabrały przedstawicielki związków zawodowych, gratulując znaczących sukcesów szkoły. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Podkówka przekazała dyrektorowi szkoły czek na sumę 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup sprzętu nagłaśniającego i pomocy dydaktycznych do salki na niepogodę.

Z kolei dyrektor Zespołu Szkół Pan Robert Matkowski przedstawił rys historyczny nadania szkole imienia. Do wydarzeń sprzed dziesięciu lat powróciła także Pani Bożena Jankowska (Kądziołka) - wówczas wicedyrektor szkoły - zwracając uwagę na ogromne zaangażowanie uczniów w całe przedsięwzięcie. Odczytano również list Pana Wiesława Kasprzyka, wspominającego pracę w komitecie organizacyjnym "Patron", któremu przewodniczył. Pan Henryk Gęsior opowiedział o okolicznościach powstania hymnu szkoły.

Następnie wręczono uczniom nagrody za udział w indywidualnych i drużynowych konkursach szkolnych dotyczących twórczości Henryka Sienkiewicza. Odbyły się one w maju i dotyczyły: "Bajki" (kl. 0-IV SP), powieści "W pustyni i w puszczy" (kl. V-VI) i "Krzyżaków" (kl. I-III gimnazjum).

Po części oficjalnej grupa teatralna pod kierunkiem Pani Doroty Łada-Łobarzewskiej przedstawiła współczesną historię jednego z bohaterów Trylogii - Azji Tuhajbejowicza, który z wojownika przeobraził się w celebrytę (rolę tę brawurowo zagrał uczeń klasy III B Jakub Zawadzki). Nowoczesna wersja powieści Sienkiewicza przypadła publiczności do gustu.

Po przedstawieniu goście mieli okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych i zdjęć dotyczących Patrona oraz wpisać się do Księgi Pamiątkowej.

Foto: Stanisław Kałużny

 

GALERIA FOTOGRAFII - część 1


OD POCZĄTKU

  


GALERIA ZDJĘĆ:

  | 1  |  2  |


GALERIA ZDJĘĆ:

  | 1  |  2  |


do góry  |