WIADOMOŚCI

Udany powrót z kolonii


29.07.2013

  

W dniach od 19 do 28 lipca grupa 50 uczniów szkół podstawowych Gminy Dobromierz uczestniczyła w kolonii letniej w nadmorskiej miejscowości Władysławowo. Dzieci zakwaterowane były w Ośrodku Wypoczynkowym „Natalia”. Podczas pobytu zrealizowały bardzo bogaty program rekreacyjny oraz pogłębiły wiedzę o kulturze i historii naszego kraju, odwiedzając liczne miejsca pamięci narodowej.

Pod pomnikiem generała Hallera, który w czasie I wojny światowej został dowódcą II Brygady Legionów, a później uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 r., dzieci poznały historię Władysławowa. Długo w pamięci została również wizyta na Westerplatte, w miejscu, gdzie o świcie 1 września 1939 r. salwy pancernika Schlezwig-Holstein skierowane na składnicę tranzytową na Westerplatte, obwieściły początek II wojny światowej, a okręty niemieckie rozpoczęły blokadę Polski od strony morza. Nie tylko historia i patriotyzm był motywem programu kolonijnego.

Dzieci odwiedziły Półwysep Helski, Juratę, gdzie pod nadzorem ratownika kąpały się w Zatoce Puckiej. W Ocean Parku we Władysławowie oglądały makiety zwierząt morskich w ich naturalnych rozmiarach w skali 1:1, a w centrum rozrywki rozmawiały z interaktywnym wielorybem Błękitkiem. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie latarni morskiej w Rozewiu, w której to wnętrzu znajduje się muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dziś. Ze szczytu latarni widać rozległą panoramę okolicy i przepiękne wybrzeże klifowe. Niezwykle ciekawą rozrywką okazał się również 40-minutowy rejs po morzu statkiem „Athena”. Ogromne zainteresowanie wzbudził pobyt w Cetniewie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich i spacer Aleją Gwiazd Sportu. Niezapomniane wrażenia pozostawiła całodzienna wycieczka autokarowa do Trójmiasta. Tu dzieci odwiedziły Akwarium Gdyńskie, w którym obejrzały ponad tysiąc okazów morskich i wodno-lądowych roślin i zwierząt, pochodzących z całego świata. W Gdyni zwiedzano trójmasztowy żaglowiec „Dar Pomorza”, który reprezentując biało-czerwoną banderę, jako pierwszy opłynął świat trasą przez Kanał Panamski. W ciągu 352 dni przebył 38.746 mil morskich. Był pierwszym polskim statkiem w Japonii i portach dalekowschodnich.

W dzielnicy Gdańsk Oliwa dzieci poznały jej historię, spacerowały po parku, a także odwiedziły palmiarnię. Nie obyło się bez wizyty na Starówce Gdańskiej. Tu zwiedziły muzeum bursztynu, dom Państwa Wałęsów, fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką, Bramę Wyżynną oraz kościół św. Katarzyny, który jest najstarszym kościołem parafialnym na Starym Mieście w Gdańsku. Oprócz wycieczek, dzieci uczestniczyły w różnorodnych grach, zabawach ruchowych, plastycznych i muzycznych. Czas wolny wypełniony był plażowaniem, kąpielami wodnymi i słonecznymi, wspólnym grillowaniem oraz dyskotekami. W przedostatnim dniu kolonii nastąpił uroczysty chrzest kolonistów i każdy z nich otrzymał z rąk władcy mórz Neptuna nowe imię. Koloniści zgodnie twierdzą, że pobyt we Władysławowie bardzo im się podobał. Bogaty plan zajęć nie pozwolił ani na moment się nudzić. Mnóstwo atrakcji i panująca wśród wszystkich życzliwa atmosfera, spowodowała, że dziesięciodniowy pobyt minął bardzo szybko, a wspomnienia z niego pozostaną w pamięci na długi czas.

 

GALERIA FOTOGRAFII - część 1

GALERIA ZDJĘĆ:

  | 1  |  2  | 

do góry  |