WIADOMOŚCI

Nie trzymaj powietrza w butelce – zgnieć ją


06.08.2013

  

Od 1 lipca 2013 br. na mocy znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku, na gminy został nałożony obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi, które wytwarzane są przez mieszkańców. W zamian za to właściciele nieruchomości na rzecz Gminy zobowiązani zostali do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowym systemem gospodarowania odpadami objęte zostały nieruchomości tzw. zamieszkałe.

Nieruchomości niezamieszkałe, na terenie których powstają odpady komunalne pozostają na starych zasadach. Firmy, sklepy, ośrodki zdrowia, szkoły itp. we własnym zakresie powinny podpisać umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą, który wpisany jest do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych.

Z możliwych metod naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada Gminy Dobromierz podjęła decyzję o naliczaniu opłaty od mieszkańca. Ustalono dwie stawki: niższą 9,50 zł/miesięcznie od 1 osoby za selektywne zbieranie, oraz wyższą 16 zł/miesięcznie od 1 osoby w przypadku, gdy właściciel nieruchomości zbiera odpady nieselektywnie.

Zgodnie z zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dobromierz to właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych oraz do pozbywania się odpadów w sposób zgodny z zapisami regulaminu. Pojemniki można zakupić w Przedsiębiorstwie Usługowo – Produkcyjnym i Handlowym ,,COM-D” Sp. z o. o . ul. Poniatowskiego 25, 59-400 Jawor, tel. 076/870 30 45, 501 522 853, lub np. w markecie pod warunkiem, że kolorystyka pojemników/worków do selektywnego zbierania odpadów będzie zgodna z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Na terenie gminy Dobromierz znajdują się punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zostaną doposażone w dodatkowe duże 1100 litrowe pojemniki w odpowiedniej kolorystyce przeznaczone do selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Łącznie dla całej gminy planuje się utworzenie 81 punktów tzw. ,,gniazd”, do których mieszkańcy, będą mogli dostarczać wyselekcjonowane odpady komunalne. Ponadto utworzony zostanie tzw. „PSZOK” czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów, do którego w ramach opłaty mieszkańcy będą mogli dostarczać odpady. Za dodatkową opłatą przyjmowane będą odpady budowlane i rozbiórkowe z remontów prowadzonych samodzielnie. Przeterminowane lekarstwa mieszkańcy dostarczać mogą do oznaczonych pojemników ustawionych w aptekach, zaś zużyte baterie do pojemników ustawionych w szkołach. Zużyte akumulatory podlegają kaucjonowaniu i należy je oddać sprzedawcy przy zakupie nowego. Sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz niepotrzebne opony mieszkańcy będą mogli przekazywać w czasie cyklicznych zbiórek odpadów, bądź do PSZOK. Opakowania po nawozach, środkach ochrony roślin i innych chemikaliach mieszkańcy mogą zwracać sprzedawcy tych środków.

Przypominamy również, aby przed wyrzuceniem ZMNIEJSZYĆ OBJĘTOŚĆ wyrzucanego odpadu, zgnieść butelkę plastikową czy puszkę, złożyć (a zwykle najpierw rozłożyć) pudełko, rozmontować opakowania składające się z wielu różnych materiałów, np. opakowania na zabawki, które są wykonane z części papierowych i z tworzyw sztucznych. Bardzo ważne jest także, aby możliwie najściślej ułożyć odpady w naszym koszu czy worku.
Stosujmy osobiście i promujmy zgniatanie odpadów przed ich wyrzuceniem.

 

do góry  |