WIADOMOŚCI

Gminne obchody Święta Niepodległości


13.11.2013

  

Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym, wolnym od pracy, ustanowionym dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów austriackich, pruskich i rosyjskich. 

W tym roku gminne obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości, odbyły się w Kłaczynie, w przeddzień tego największego narodowego święta. Uroczystości rozpoczęto o godz. 16.00 mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny przez ks. Sylwestra Kawę w kościele filialnym w Kłaczynie. Po jej zakończeniu odbył się przemarsz pocztów sztandarowych, reprezentowanych przez delegacje szkolne i strażackie w kierunku świetlicy wiejskiej. Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy czekający na historyczny moment otwarcia i poświęcenia nowej świetlicy wiejskiej oraz przecięcia wstęgi, mogli w międzyczasie wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu gminnych zespołów folklorystycznych. Tuż po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał wójt Jerzy Ulbin, który powiedział, że „odzyskanie niepodległości przez Polskę po latach zaborów nie byłoby możliwe bez olbrzymiego wysiłku wielu pokoleń Polaków i przede wszystkim bez jedności narodu. W takim dniu należy przypomnieć, że razem jesteśmy silni, że zgoda buduje”. Nawiązując do wielkiego wydarzenia dla całej społeczności lokalnej, jakim jest otwarcie nowej świetlicy wiejskiej, stwierdził, że w ten sposób spełniło się marzenie mieszkańców sołectwa Kłaczyna, poprzednich radnych, sołtysów i rad sołeckich. Niestety tego dnia nie doczekała z nami sołtys Urszula Gut, która intensywnie zabiegała o jej budowę i tak wiele planów wiązała z tym obiektem.

W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: senator RP Wiesław Kilian, poseł na Sejm RP Monika Wielichowska, starosta Zygmunt Worsa, reprezentująca Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Julia Kołosowska, zastępca dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Jacek Kaszuba, prezes Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu” Piotr Łabędzki, przewodnicząca Rady Gminy Danuta Świerk, radni, sołtysi, rady sołeckie, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Poseł Monika Wielichowska, podkreśliła jak ważna jest pamięć o przeszłości, o bohaterskich czynach naszych przodków oraz radość z odzyskanej wolności. Pogratulowała mieszkańcom Kłaczyny nowej świetlicy i życzyła by zawsze tętniła ona życiem. Życzenia i wyrazy uznania przekazał również Jacek Kaszuba - zastępca dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, instytucji współfinansującej budowę świetlicy.

Sołtys Kłaczyny Marian Gut oraz radni Anna Puć i Andrzej Babiarz podziękowali wójtowi Jerzemu Ulbinowi, wręczając wiązankę biało-czerwonych kwiatów oraz całej Radzie Gminy Dobromierz, za dostrzeżenie wieloletniego problemu mieszkańców, związanego z brakiem odpowiedniego miejsca spotkań i wyrażenia zgody na budowę nowego obiektu świetlicowego, położonego w kompleksie sportowo-rekreacyjnym. Podziękowania złożono również na ręce miejscowych sponsorów, w tym Piotra Łazarza, który zadbał o aranżację pobliskich terenów zielonych. Z pewnością to co dla wielu wydawało się niemożliwe – stało się w końcu możliwe i wszystkie grupy wiekowe będą w tym miejscu mogły się integrować i realizować swoje wspólne pasje.

Uhonorowanymi gośćmi byli tego dnia małżonkowie państwo: Zofia i Kazimierz Baczmańscy z Kłaczyny, Krystyna i Józef Bisztyga z Dobromierza, Halina i Stanisław Wach z Jugowej, Maria i Józef Wiązek z Dobromierza, którzy razem przeżyli 50 lat. W uznaniu ich zasług, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przyznał im medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, które Dostojnym Jubilatom wręczył wójt Jerzy Ulbin.

By przybliżyć szczegóły budowy świetlicy, wszyscy goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną autorstwa Stanisława Kałużnego, przedstawiającą kolejne, półroczne etapy budowy obiektu, którą nagrodzono gromkimi brawami. Otwarcie świetlicy było również okazją do prezentacji umiejętności teatralnych najmłodszych mieszkańców. Po uroczystym wzniesieniu toastu lampką szampana, wszystkich gości zaproszono do degustacji wybornego tortu. Po zakończeniu części oficjalnej, nastąpiło zwiedzanie obiektu. Kolejnym punktem był występ zespołu „Metamorfoza, zaś około godziny 20. rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Wójciki”, trwająca do późnych godzin nocnych. Organizacja uroczystości pokazała jaki potencjał tkwi w tej miejscowości i jakie istotne role odgrywają jej mieszkańcy od konferansjerki prowadzonej przez Emila Mazurkiewicza, oprawę muzyczną w wykonaniu rodziny Wójcik, dziecięcą grupę teatralną utworzoną przez Urszulę Lipińską, po aktywność mieszkanek Kłaczyny zaangażowanych w działalność zespołu „Metamorfoza”.

Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie w przygotowanie całej uroczystości radnych Anny Puć i Andrzeja Babiarza, sołtysa Mariana Guta wraz z radą sołecką oraz mieszkańców, którzy zadbali m.in. o wystrój sali oraz poczęstunek.

Podczas niedzielnych uroczystości, widoczna była olbrzymia frekwencja nie tylko ze strony mieszkańców sołectwa Kłaczyna, ale również gości zewnętrznych, co niewątpliwie sprzyjało integracji i wpływało się na miły i przyjazny klimat. Wiemy, że planów związanych z docelowym profilem spotkań w nowym obiekcie jest wiele, stąd z pewnością będzie on doskonale służył mieszkańcom i zgodnie z życzeniami tętnił życiem. 
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego i fotograficznego autorstwa Stanisława Kałużnego.

 

GALERIA FOTOGRAFII - część 1

GALERIA ZDJĘĆ:

  | 1  |  2  | 

do góry  |