WIADOMOŚCI

XI Mini Paraolimpiada


14.03.2014

  

Jednym z fenomenów współczesności jest odrodzenie Igrzysk Olimpijskich, które w starożytnej Grecji przerywały wojny, dawały szansę walki wszystkim, stającym na polu sportowej rywalizacji. Idea igrzysk, która połączyła starożytnych i współczesnych humanistów, łączyła w duchu przyjaźni i pokoju młodzież całego świata, niezależnie od koloru skóry, przynależności narodowej czy społecznej.

Zrodzone w 1948 r. Igrzyska Paraolimpijskie stały się drugimi pod względem wielkości zawodami sportowymi dla niepełnosprawnych zawodników. Zarówno Olimpiada, jak i Paraolimpiada, rozpoczyna się zapaleniem znicza olimpijskiego, który płonie przez cały czas trwania zawodów. I tak od 1896 r., co cztery lata znicz olimpijski przemierzający w rękach biegaczy cały świat, dociera do wybranego miejsca, by zapłonąć ogniem wieszczącym czas pokoju. W lutym br. dotarł do Soczi, na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a w marcu na odbywające się tam Igrzyska Paraolimpijskie.

Symboliczny znicz olimpijski dotarł również do Dobromierza, gdzie w hali sportowej rozpoczęła się kolejna Mini Paraolimpiada. Już po raz jedenasty uczniowie dobromiejskiej placówki gościli mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że ludzie niepełnosprawni mają nie tylko takie same prawa, ale posiadają też predyspozycje do uczestnictwa w sporcie, a przez to również w normalnym życiu.

Jak co roku, po uroczystym powitaniu, w szranki stanęły mieszane drużyny składające się z uczniów SP oraz podopiecznych DPS. Zawodnicy uczestniczyli w 10 konkurencjach, które były atrakcyjne i nie przekraczały możliwości uczestników. Dzielnie pokonywali trudności oraz prezentowali swoje umiejętności sportowe, hart ducha i wolę walki. Ich wysiłek fizyczny dopingowany był przez zdrowych kolegów, nauczycieli i opiekunów.

Po raz kolejny uczniowie zintegrowali się z osobami niepełnosprawnymi, budując wzajemne zaufanie i tworząc przyjazny klimat, co spowodowało uśmiech na twarzach uczestników spotkania.

Hasłem tegorocznych zawodów było olimpijskie przesłanie "Najważniejszy jest udział". Dzięki niemu zawodnicy, zarówno sprawni, jak i mniej sprawni, poprzez sport odnaleźli swoje miejsce w życiu.

do góry  |