WIADOMOŚCI

25. rocznica wolnych wyborów


04.06.2014

  

4 czerwca br. przypada Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, święto ustanowione w 2013 r. uchwałą Sejmu RP na pamiątkę zwycięstwa Solidarności w tzw. wyborach czerwcowych 1989 r., które zapoczątkowały przemiany demokratyczne w Polsce. 

W tym roku mija 25 lat od tych wydarzeń. Święto Wolności zostało ustanowione na mocy uchwały sejmowej z 24 maja 2013 r. Podkreślono w niej, że data 4 czerwca 1989 r. jest szczególną datą dla Polski jako "suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli".

W 1989 r. Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Premierem został Tadeusz Mazowiecki. Głosowanie, które odbyło się 25 lat temu, przyniosło zwycięstwo solidarnościowej opozycji oraz porażkę komunistycznej władzy. Druga tura wyborów miała miejsce 18 czerwca. Wybory były przełomowym wydarzeniem, doprowadziły do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej w kraju.

Oprócz pierwszych wolnych wyborów, obchodzimy także 25. rocznicę obrad Okrągłego Stołu, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim i wreszcie obalenia muru berlińskiego. To mnóstwo okazji do świętowania sukcesów, które wpłynęły na dynamiczny rozwój naszego kraju.

 

do góry  |