WIADOMOŚCI

Wspomnienia z Niesulic


25.08.2014

  

15 sierpnia br. z obozu żeglarskiego w Niesulicach powróciła grupa gimnazjalistów. Obóz organizowany był w ramach 500-osobowego Zgrupowania Obozów Hufca Świdnica i stanowił jeden z dziesięciu podobozów. Komendantem obozu młodzieży z gminy Dobromierz była Paulina Chmielewska, która odpowiadała za część rekreacyjną (lądową).

Program żeglarski i pływanie na łodziach przygotowywał i organizował natomiast Roman Lechota. Do jego obowiązków należało: zapoznanie uczestników z przepisami obowiązującymi w żegludze, zasadami bezpiecznego zachowania się na pokładzie jachtu. Dokonał on również podziału dzieci na wachty, stworzył wspólnie z uczestnikami kodeks grupy. Nauczył również podnoszenia bandery, klarowania łodzi, nazwy wiatru i trzymania steru. Poinstruował, w jaki sposób należy zachować się na łodzi w czasie wywrotki. Ponadto w kadrze obozu byli wychowawcy i instruktorzy z patentem, co najmniej żeglarza jachtowego.

Już drugiego dnia obozu uczestnicy przeszli test pływacki, który pozwolił kadrze ocenić umiejętności dzieci w tej dziedzinie. Pierwsze dwa dni obozu to urządzanie obozowiska, zabawy integracyjne, zapoznanie z obowiązującymi na bazie regulaminami. Pozostały czas to wielka „Strefa Przygody”. Wśród atrakcji programowych znalazły się: turniej zabaw w wodzie (Małgorzata Hrymak – I miejsce), kajakowanie, olimpiada sportowa, mecz w zbijaka (obóz zajął I miejsce w kategorii grup starszych), projekcje filmowe, biegi przełajowe (I miejsce - Dawid Bierowiec, III miejsce - Artur Gruner). Każdy dzień obozu rozpoczynał się od wyprawy łodziami po jeziorze. Ponadto dzieci brały udział w regatach żeglarskich organizowanych na jeziorze Niesłysz przez Fundację Hobbit, dyskotekach, całodziennych wyprawach – wędrówkach, grach i zabawach z chustą Klanzy, turniejach łuczniczych (Aleksandra Litwin – I miejsce), meczach w siatkówkę (obóz z Dobromierza zajął I miejsce). Kolejne atrakcje stanowiły: wyprawa wokół jeziora ścieżką dydaktyczną, udział w polowej mszy świętej, wieczór karaoke, mecz piłki nożnej, ognisko z pieczeniem kiełbasek, śpiewanki, jarmark sportowo-artystyczny, podchody, Festiwal Piosenki Obozowej (grupa dobromierska zajęła I miejsce), śluby obozowe oraz zajęcia na moście linowym. Program został w pełni zrealizowany, co jest wielką zasługą zarówno uczestników, jak i kadry wychowawczej, a także wyjątkowo sprzyjającej aury.

Przypomnijmy, że gmina Dobromierz już po raz drugi zorganizowała i dofinansowała organizację obozu żeglarskiego dla gimnazjalistów, co spotkało się z ogromną akceptacją ze strony tej grupy odbiorców.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 

do góry  |