WIADOMOŚCI

Październikowa sesja Rady


24.10.2014

  

23 października br. w świetlicy wiejskiej w Borowie odbyła się 52., przedostatnia w tej kadencji, sesja Rady Gminy Dobromierz.

Na wniosek wójta Jerzego Ulbina, Rada Gminy Dobromierz podjęła uchwałę w sprawie nadania trzeciego w historii gminy, tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz mieszkance Roztoki Pani Julii Kołosowskiej.
PANI JULIA KOŁOSOWSKA urodziła się we wsi Nowy Zawod w Powiecie Żytomirskim na Wołyniu (obecna Ukraina). W 1932 r. musiała opuścić swoją posiadłość, ratując się przed zsyłką na Sybir. Do wybuchu II wojny światowej mieszkała z rodzicami i braćmi w Żytomierzu. W 1934 r. podjęła naukę w polskiej Szkole Powszechnej w Żytomierzu. Od najmłodszych lat wychowywana była w duchu patriotyzmu i poczucia silnej więzi z Polską.

W momencie formowania się 5. dywizji Drugiej Armii Wojska Polskiego w okolicach Żytomierza, w wieku 16 lat zgłosiła się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, wykonując obowiązki m.in. tłumacza, gońca i magazyniera. Po zakończeniu wojny przyjechała wraz z rodzicami jako repatriantka na Ziemie Odzyskane i osiedliła się w Roztoce. W okresie powojennym Pani Julia Kołosowska uhonorowana została licznymi odznakami, odznaczeniami i medalami m.in. za działania na rzecz popularyzowania dokonań oręża polskiego, dbanie o godność i honor żołnierski, uznanie zasług młodocianych żołnierzy w walce narodu polskiego z hitlerowskim najeźdźcą w czasach II wojny światowe, w tym Srebrnego Krzyża Zasługi.

Rada Gminy Dobromierz jednogłośnie stwierdziła, że złożony wniosek spełnił wszystkie przesłanki zawarte w postanowieniach statutowych. Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz, odbędzie się dnia 11 listopada, podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Wójt Jerzy Ulbin poinformował radnych o ostatecznej uchwale Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, która w całości uwzględniła zastrzeżenia gminy do wniosków pokontrolnych w zakresie umowy, jaką gmina Dobromierz zawarła z firmą Deloitte w zakresie odzyskiwania podatku VAT w imieniu gminy. Kolejna informacja dot. przejęcia na własność maszyn komunalnych. Sprzęt, który gmina nabyła w drodze leasingu w 2009 r., w tym miesiącu został przez gminę wykupiony. Koszt zakupu maszyn to kwota ponad 551 tys. zł, z czego w obecnej kadencji spłacono aż 352 014,31.

Następnie dobromierscy rajcy podjęli uchwałę w sprawie zmiany zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Dobromierz, co było niezbędne z uwagi na zalecenia pokontrolne RIO.
Dokonano również zmian w budżecie na rok 2014, dot. m.in. wprowadzenia dotacji, która została przyznana na operację pn. Muzykujące Rodziny w Dobromierzu. Ponadto zmniejszono plan dochodów w związku z podpisaniem aneksu do umowy na zadanie ,,Remont i modernizacja świetlicy wiejskiej w Gniewkowie” i przesunięcia terminu złożenia wniosku o płatność, rozliczenia inwestycji i otrzymania dotacji na rok 2015.

Podpisanie aneksu do umowy na zadanie ,,Remont i modernizacja świetlicy wiejskiej w Czernicy, I etap – Gm. Dobromierz”, przesunięcie terminu rozliczenia inwestycji i otrzymania dotacji na rok 2015, spowodowało konieczność zmniejszenia planu dochodów o planowaną dotację z budżetu z Województwa Dolnośląskiego. Zabezpieczono również środki na podwyższone opłaty z tytułu pobytu w domach pomocy społecznej mieszkańców Gminy Dobromierz. Konsekwencją zmian w budżecie było podjęcie uchwały w zakresie zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy. Wójt Jerzy Ulbin przekazał również informację o stanie realizacji zadań oświatowych, w tym o wynikach sprawdzianów i egzaminów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Dobromierz. Wyraził przy tym swoje zadowolenie z wyników sprawdzianu szóstoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego, które uplasowały nas na wysokim poziomie w stosunku do placówek oświatowych gmin ościennych.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
 

do góry  |