WIADOMOŚCI

Gminne uroczystości niepodległościowe


14.11.2014

  

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Dobromierz w dniu 11 listopada br., rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Roztoce. Po niej patriotyczny pochód przeszedł do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się uroczysta akademia. 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dla nas Polaków szczególny dzień, gdyż po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odzyskała wolność i pojawiła się na mapach Europy, budując nową kartę historii jako niepodległe państwo.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli wójt Jerzy Ulbin, przewodnicząca Rady Danuta Świerk, radni powiatowi: Daria Kurek i Wojciech Latuszek, gminni radni, sołtysi, ks. Sylwester Kawa, ks. Konrad Polesiak, ks. Andrzej Walerowski, a także przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

W okolicznościowym przemówieniu wójt Jerzy Ulbin zwrócił uwagę na trud i ofiarę kilku pokoleń naszych rodaków, bohaterów tamtych wydarzeń, dzięki którym w dniu dzisiejszym możemy cieszyć się z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.

Szczególnym punktem uroczystości było nadanie trzeciego w historii gminy, tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz, mieszkance Roztoki pani Julii Kołosowskiej, który poprzedziła prezentacja przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół w Roztoce. W okresie powojennym pani Julia Kołosowska uhonorowana została licznymi odznakami, odznaczeniami i medalami m.in. za działania na rzecz popularyzowania dokonań oręża polskiego, dbanie o godność i honor żołnierski, uznanie zasług młodocianych żołnierzy w walce narodu polskiego z hitlerowskim najeźdźcą w czasach II wojny światowej, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Bronisława Komorowskiego, zostały przyznane medale za długoletnie pożycie małżeńskie państwu: Krystynie i Romanowi Czujowskim z Dobromierza, Monice i Janowi Kipek z Dobromierza, Władysławie i Konradowi Pieniek z Dzierzkowa, Teresie i Franciszkowi Zawadzkim z Gniewkowa, którzy przeżyli razem 50 lat.

W części oficjalnej wykład historyczny wygłosił student historii - Sebastian Sukiennik. Ciekawym akcentem była również prezentacja multimedialna przygotowana przez gimnazjalistę - Pawła Hubara.

W części artystycznej z wiązanką pieśni patriotycznych, wystąpiły zespoły folklorystyczne ,,Czerwone Róże” i ,,Dobromierzanie”. Swój występ zaprezentowały także dzieci z Małego Przedszkola w Roztoce, Jakub Wójcik oraz grupa taneczna, działająca przy Szkole Podstawowej w Gniewkowie.

My wszyscy, jako patrioci, którzy czują odpowiedzialność za przyszłe młode pokolenie, musimy czynić starania by pamięć i wdzięczność za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, nie umarła nigdy w naszej świadomości.

 

GALERIA FOTOGRAFII - część 1

GALERIA ZDJĘĆ:

  | 1  |  2  |

do góry  |