WIADOMOŚCI

Dogoterapia w przedszkolu w Roztoce

A A A

01.04.2015

  

Marzec jest miesiącem w którym obchodzony jest światowy dzień psa. W roztockim przedszkolu odbył się cykl zajęć poświęcony psom oraz przeprowadzona została zbiórka żywności dla tych zwierząt. Pokarm zebrany przez dzieci i rodziców, jeszcze przed świętami trafi do jednego z pobliskich schronisk.

W poniedziałkowe przedpołudnie, 30 marca br. do Punktu Przedszkolnego w Roztoce przybył nietypowy gość - pies terapeuta wraz ze swoim właścicielem.

Esta - to sześcioletni pies rasy golden retriever, który na co dzień pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi w ośrodkach terapeutycznych, placówkach służby zdrowia, hospicjach i innych instytucjach, mających na celu prowadzenie terapii kontaktowej z udziałem zwierząt.

Dogoterapia ma korzystny wpływ na sferę emocjonalną dziecka. Pomaga w przełamywaniu barier i niepewności w bezpośrednim kontakcie z psem, kształtuje pozytywne emocje dziecka oraz uczy okazywania emocji i uczuć w kontaktach ze zwierzętami.

Przedszkolakom bardzo spodobał się nietypowy gość. Jednym z punktów spotkania była nauka bezpiecznego kontaktu z psem. Dzieci dowiedziały się, w jakich sytuacjach nie należy podchodzić do psa, jak bezpiecznie się z nim bawić. Właścicielka psa pani Małgorzata opowiedziała dzieciom o roli psa w policji, pogotowiu górskim i straży pożarnej. Esta motywowała i zachęca dzieci do różnorodnych działań i aktywności ruchowej.

Podczas zajęć dzieci urządzały wyścigi z psem, tory przeszkód, mosty, rzucanie aportów. Taki bezpośredni kontakt z psem w ruchu i działaniu pozwolił dzieciom na przełamanie bariery strachu przed psami oraz poznanie zabaw, które mogą następnie wykorzystać w swoim domu ze swoim pupilem. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo - pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także potencjalne zagrożenie. Przedszkolaki uczyły się jak postępować w kontakcie z obcym psem, jak się chronić i obronić w razie ataku.

Przeprowadzone w ten sposób zajęcia pozwoliły dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt i wpłynęły na poczucie odpowiedzialności. 

 

 

do góry  |