WIADOMOŚCI

Opracowali wizję rozwoju wsi

A A A

25.08.2015

  

Po czerwcowych warsztatach zorganizowanych dla dwóch Grup Odnowy Wsi w Dobromierzu i Jugowej, powołanych w celu opracowania Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi, przyszedł czas na przedstawienie mieszkańcom efektów tych działań i wizji rozwoju.

Strategia dobromierska uzyskała akceptację zebrania wiejskiego pod koniec lipca, natomiast jugowska trzy tygodnie później. Kolejne działania leżą już po stronie Rady Gminy Dobromierz, która nad przedmiotowymi dokumentami będzie procedować we wrześniu.

Sołecka Strategia Rozwoju Wsi jest dokumentem, w którym zapisane są projekty i działania do zrealizowania przez wieś w okresie najbliższych kilkunastu lat. W dokumencie tym, każde sołectwo dokonuje analizy zasobów swojej wsi: przyrodniczych, kulturowych, obiektu i terenu, infrastruktury społecznej i technicznej, gospodarki, rolnictwa, środków do pozyskiwania funduszy, jak również informacji dostępnych o wsi. Dokonana zostaje analiza silnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń dla danego sołectwa i analiza potencjału rozwojowego wsi. Powstaje wizja wsi oraz programy krótko i długoterminowe jej odnowy, a całość zwieńczona zostaje cyklem fotografii najciekawszych „punktów” sołectwa. Dzięki temu, bazując na zasobach i atutach powinien zostać osiągnięty stan, w którym mieszkańcy będą utożsamiać się ze swoją miejscowością, skutecznie wykorzystywać nabytą wiedzę, a co za tym idzie umiejętnie pozyskiwać środki finansowe na realizację zaplanowanych wcześniej projektów.

Strategia jest niezwykle pomocnym narzędziem przy aplikowaniu o środki finansowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”, którego celem jest wsparcie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich naszego regionu, poprzez zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z poprawą warunków życia na wsi. Środki finansowe przeznaczone na realizację konkursu dotyczą m.in. zagospodarowania przestrzeni publicznej wsi, w tym: utrzymanie, odbudowę i poprawę stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, remont świetlic i innych miejsc spotkań, podniesienie atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich oraz kwalifikacji mieszkańców wsi, co docelowo stworzy warunki dla rozwoju społeczno - ekonomicznego obszarów wiejskich i aktywizacji ludności wiejskiej. 

 

   

 

do góry  |