WIADOMOŚCI

Gminne obchody niepodległościowe

A A A

13.11.2015

  

W 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska na skutek zawirowań historycznych odzyskała niepodległość. Decyzją demokratycznych władz II RP z 1937 roku wydarzenie to upamiętniane jest 11 listopada.

W gminie Dobromierz, w hołdzie złożonym ojczyźnie i poległym, którzy oddali życie za jej suwerenność, 11 listopada uczciliśmy to ważne dla Rzeczypospolitej Polskiej wydarzenie. Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną przez ks. Konrada Polesiaka w kościele parafialnym w Gniewkowie. Po niej patriotyczny pochód przeszedł do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się uroczysta akademia.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli: wójt Jerzy Ulbin, przewodnicząca Rady Aleksandra Luks, radni i sołtysi, honorowi obywatele gminy Julia Kołosowska i Czesław Koza, a także przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Część oficjalną rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie wykład historyczny wygłosił absolwent studiów historycznych i nauczyciel historii Sebastian Sukiennik, który przybliżył zgromadzonym gościom genezę odzyskania przez Polskę niepodległości. W okolicznościowym przemówieniu wójt Jerzy Ulbin podkreślił znaczenie trudu kilku pokoleń naszych rodaków, którzy walczyli o to, abyśmy dziś mogli się cieszyć z tego, że żyjemy w wolnej i odrodzonej Polsce.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, medale za długoletnie pożycie małżeńskie zostały wręczone państwu: Janinie i Marianowi Rój z Jugowej oraz Janinie i Julianowi Ślączka z Kłaczyny, którzy przeżyli razem ponad 50 lat.

W części artystycznej z wiązanką pieśni patriotycznych wystąpił zespół folklorystyczny ,,Czerwone Róże". Występ sceniczny oraz pokaz taneczny zaprezentowały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie, a także wychowanek ogniska muzycznego Jakub Wójcik i sekcji tanecznej Patrycjusz Zakrzewski.

Dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się na kartach historii Polski jako dzień szczególny. Dzień, w którym po 123 latach niewoli, realnego nieistnienia, politycznego niebytu, Polska ponownie znalazła się na mapie świata.

Wieloletnie zabiegi, wyrzeczenia, okupione krwią setek tysięcy Polaków nie poszły na marne. Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości są świadectwem patriotyzmu i naszego przywiązania do historii. Jako Polacy powinniśmy być dumni, że w obecnych czasach możemy wzajemnie sobie życzyć satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju, jak i lokalnych wspólnot.

do góry  |