WIADOMOŚCI

Nie wypalaj traw!

A A A

22.03.2016

  

Przestrzegamy wszystkich mieszkańców przed działaniami mającymi na celu wzniecania ognia na obszarach nieużytków, trawiastych i uprawnych w celu pozbycia się pozostałości uschniętej roślinności, popularnie nazywane wypalaniem traw!

Czynności związane z wypalaniem traw niosą za sobą przede wszystkim zagrożenia pożarowe. Corocznie strażacy w sezonie wiosennym (marzec, kwiecień, maj - w tym roku wyjątkowo już w lutym) stawiają czoła z pożarami nieużytków. Brak deszczu oraz wysokie temperatury sprawiły, że zeszłoroczna wysuszona roślinność idealnie nadaje się jako materiał palny. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że wypalanie roślinności jest niedozwolone i bardzo niebezpieczne. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że każda interwencja straży pożarnej to poważny wydatek finansowy, związany z poniesieniem kosztów za środki gaśnicze, paliwo, zużyty sprzęt. Ponadto strażacy zaangażowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu.

Wypalanie nieużytków niesie za sobą również skutki ekologiczne, a to powoduje straty we florze i faunie oraz degradacją ekosystemu przyrodniczego.

W myśl obowiązujących przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody: "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów".
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Kodeks wykroczeń mówi o karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł. Kodeks karny zaś stanowi: "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw od 2004 r. włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do utrzymania ziemi w dobrej kulturze rolnej. Naruszenie zasad w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze, m.in. poprzez wypalanie areałów rolnych, skutkować powinno działaniami kompetentnych organów w zakresie ograniczenia lub cofnięcia tej formy pomocy finansowej z funduszów Unii Europejskiej.

Zatem wypalanie traw to proceder, który prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym i jest przyczyną wielu pożarów. Apelujemy więc o rozsądek i nie wypalanie pozostałości roślinnych, które prowadzą do wielu strat, a nawet tragedii.

  
 

do góry  |