WIADOMOŚCI

Poznali stolicę Dolnego Śląska

A A A

23.05.2017

  

W dniach 10-11 maja 2017 r. uczniowie klasy Ia gimnazjum z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce wraz z opiekunami p. Małgorzatą Serafin i p. Tomaszem Aleksiukiem udali się na dwudniową wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i naukowego Wrocławia.

Wrocław powitał turystów nieprzyjemną pogodą. Było wietrznie i bardzo zimno, ale nie zniechęciło to nikogo do „wyprawy w miasto”. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego centrum miasta, a w szczególności gotyckiego ratusza, renesansowych kamieniczek, Placu Solnego. Pan przewodnik przybliżył dzieciom historię ratusza oraz znajdujących się wokół niego kamieniczek. Opowiedział historię kamieniczek „Jaś” i „Małgosia”. Zwrócił uwagę na pomnik Aleksandra Fredy na rynku oraz słynny wrocławski pręgierz. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali również opowieści o starych uliczkach: Więziennej i Nożowniczej, a wiele radości sprawiła wizyta na ulicy Malarskiej i na Starych Jatkach, gdzie znajduje się pomnik Ku czci Zwierząt Rzeźnych.

Zwiedzając stolicę Dolnego Śląska nie można też było pominąć Ostrowa Tumskiego – najstarszej dzielnicy Wrocławia. Tutaj uczniowie usłyszeli m.in. legendę związaną z „Bramą Kluskową”, podziwiali również wnętrze Katedry Św. Jana Chrzciciela na Placu Katedralnym. W czasie zwiedzania poznali historię Jana Nepomucena, którego pomnik stoi przed kolegiatą św. Krzyża i św. Bartłomieja na placu Kościelnym. Niewątpliwą atrakcją było również przejście przez Most Tumski (potocznie nazywany także Mostem Zakochanych lub Mostem Miłości). W trakcie całej wycieczki zwiedzającym „towarzyszyły” oczywiście sympatyczne krasnale.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. W Małej Rotundzie Panoramy uczniowie obejrzeli makietę „Bitwy pod Racławicami”. Zobaczyli również słynne dzieło malarza Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami wojsk powstańczych pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. Dzięki specjalnym zabiegom malarskim i technicznym obraz „przeniósł uczniów” w inny czas i rzeczywistość.

Drugiego dnia celem było zwiedzenie Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium. Tym razem pogoda dopisała, więc „wycieczkowicze” z przyjemnością spacerowali i obserwowali zwierzęta. Oceanarium wywarło na wszystkich ogromne wrażenie, a przejście tunelem wodnym okazało się niezapomnianym przeżyciem.

Po kilku godzinach spędzonych w ZOO, wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni niestety musieli pożegnać Wrocław. Wycieczka dobiegła końca. Każdy jednak zabrał ze sobą mnóstwo wspomnień, które zostaną w pamięci na długie lata.

 

 

 

do góry  |