WIADOMOŚCI

99. Rocznica Odzyskania Niepodległości

A A A

15.11.2017

  

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest najważniejszym świętem państwowym.
11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

 

"Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć" - mówił nasz Wielki Rodak św. Jan Paweł II. Pomni tych słów, a także historii naszego kraju winniśmy dołożyć starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę.

W Gminie Dobromierz, w hołdzie złożonym Ojczyźnie i poległym, którzy oddali swoje życie za jej suwerenność, 10 listopada br. uczczono to najważniejsze dla Rzeczypospolitej Polskiej wydarzenie. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwu w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce przewodniczył ks. Sylwester Kawa. Następnie uczestnicy liturgii, w asyście pocztów sztandarowych udali się do świetlicy wiejskiej w Roztoce, gdzie część oficjalną uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego przez uczniów Szkoły Podstawowej z Roztoki. W okolicznościowym przemówieniu wójt Jerzy Ulbin podkreślił znaczenie trudu kilku pokoleń naszych rodaków, którzy walczyli o to, abyśmy dziś mogli się cieszyć z tego, że żyjemy w wolnej i odrodzonej Polsce. Wśród przybyłych gości obecny był poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Julian Golak, przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Luks, radni, sołtysi, honorowi obywatele gminy: Julia Kołosowska i Czesław Koza, ks. Andrzej Walerowski, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Listopadowa uroczystość była właściwym momentem do wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za długoletnie pożycie małżeńskie. W tym roku parą, która przeżyła razem co najmniej 50 lat, byli państwo Stefania i Bronisław Fica z Roztoki. Podczas uroczystości wręczono również Odznakę Honorową Zasłużony dla Rolnictwa, przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Zbigniewa Bierowca i Józefa Cyconia z Jugowej oraz Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, którą otrzymał prof. Stanisław Czaja z Dobromierza. Odznaczenie wręczył wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Julian Golak, zaś uzasadnienie odczytał pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. młodzieży Krystian Ulbin.
Podczas obchodów Święta Niepodległości, wieloletniej mieszkance Roztoki, pani Józefie Smolik, nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz.

Uroczyste obchody były doskonałą okazją do złożenia gratulacji Natalii Kanieckiej, zawodniczce GOKSiR Dobromierz - sekcja karate, trenującej pod okiem senseia Arkadiusza Kaczmarka, za zdobycie srebrnego medalu w formule kick light i medalu brązowego w formule light contact na październikowych Mistrzostwach Świata WKA we Włoszech.
Wręczone zostały również nagrody dla laureatów konkursu plastycznego "Moje Radości z Niepodległości", których prace zaprezentowano w holu świetlicy.

Miejsca w kategorii klas I-VII zdobyli: I miejsce ex aequo: Antoni Brzeżański i Julia Gębicka, II miejsce Izabela Majchrzak, III - Zofia Błaszczak, wyróżnienia: Jessica Pitura i Michał Lipiński.

Miejsca w kategorii gimnazjum: I miejsce Kacper Winiarski, II - Karolina Błaszczak, III - Wiktoria Stachowska, wyróżnienie - Sandra Wolniewicz.

I tym samym zakończona została część oficjalna uroczystości.

Kolejnym punktem była część artystyczna przygotowana przez nauczycieli, uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej i Małego Przedszkola w Roztoce. Przedstawiony został rys historyczny, fragment "Reduty Ordona", pieśni patriotyczne, przybliżono widzom postać marszałka Józefa Piłsudskiego i jego córki. Na wielką pochwałę zasługuje przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Roztoce w reżyserii Michała Sawki, które dostarczyło wielu wzruszeń i zostało nagrodzone owacjami na stojąco. Słowa uznania należą się zarówno doskonale przygotowanym uczniom, ich rodzicom za pomoc w aranżacji strojów, jak i całej kadrze nauczycielskiej.

Warto też podkreślić, że przepiękna scenografia to również dzieło roztockich pedagogów. Swoje umiejętności wokalne i taneczne znakomicie zaprezentowały maluchy z edukacji przedszkolnej i Małego Przedszkola w Roztoce. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie przez zespół "Dobromierzanie" i publiczność pieśni ,,Przybyli ułani pod okienko".

 

WYSTĘPY MŁODZIEŻY Z GMINY DOBROMIERZ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

  

 

 

 

 

do góry  |