WIADOMOŚCI

Zagrożenie pożarowe

A A A

10.04.2018

  

Przypominamy, że w okresie wczesnowiosennym występuje duże prawdopodobieństwo zagrożenia pożarowego, szczególnie w odniesieniu do gruntów rolnych odłogowanych, łąk, pastwisk, nieużytków i kompleksów leśnych położonych w sąsiedztwie tych terenów.

W ostatnim czasie w gminie Dobromierz doszło do kilkukrotnego celowego podpalenia traw, co skutkowało koniecznością interwencji ze strony Straży Pożarnej. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ponieważ podłoże jest suche i ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie, co stanowi duże zagrożenie nie tylko dla gospodarstw domowych czy rolnych, ale również i samych mieszkańców naszej gminy. Dlatego przestrzegamy przed takimi praktykami i przypominamy o obowiązku przestrzegania przepisów, które pomogą wyeliminować źródła zagrożeń:

  • ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst ujednolicony: Dz. U. 2016, poz. 191 z późn. zm.), która w art. 3, ust. 1 stanowi, iż osoba fizyczna i prawna, organizacja lub instytucja korzystająca ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu, obowiązana jest zabezpieczyć użytkowane środowisko, budynek lub teren m.in. przed zagrożeniem pożarowym, ponosząc odpowiedzialność za naruszenie przepisów pożarowych,

  • ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t. j.: Dz. U. z 2016, poz. 2134 z późn. zm.), a w szczególności art. 131, pkt 12, które to przepisy stanowią, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk i szuwar jest zabronione i podlega karze aresztu lub grzywny,

  • ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j.: Dz. U. z 2015, poz. 2100 z późn. zm.), a w szczególności art. 30, ust. 3, który zabrania podejmowania w lasach i na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu wszelkich działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru.

Zwracamy się z apelem o aktywne współuczestniczenie w działaniach profilaktycznych z zakresu ochrony przeciwpożarowej, podejmowane przez ochotnicze i zawodowe straże pożarne, organy samorządu terytorialnego i Lasy Państwowe.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

  
  

do góry  |