WIADOMOŚCI

Nowe wyzwanie dla obszarów wiejskich

A A A

26.04.2018

  

Gospodarstwa opiekuńcze to innowacyjne rozwiązanie polegające na połączeniu rolnictwa wielofunkcyjnego ze świadczeniem usług społecznych na poziomie lokalnym.

Takie wielokierunkowe podejście daje możliwość zaspokojenia w gospodarstwie rolnym potrzeb nie tylko produkcyjno – rynkowych, ale również środowiskowych i społecznych, stwarzając przy tym szanse wykorzystania potencjału polskiego rolnictwa.

 

Gospodarstwo opiekuńcze to forma gospodarowania polegająca na łączeniu działalności rolniczej z opieką nad osobami potrzebującymi. Cechą takich gospodarstw jest wykorzystanie zasobów gospodarstwa rolnego do prowadzenia zajęć o charakterze terapeutycznym, opiekuńczym i integracyjnym. Starzenie się społeczeństwa powoduje, że popyt na tego rodzaju usługi rośnie, a umieszczanie seniorów w placówkach zamkniętych z całodobową opieką, prowadzi do ich wyłączenia społecznego. Rozwój usług opiekuńczych w środowisku lokalnym pozwoli osobom starszym być jak najdłużej aktywnymi fizycznie, społecznie i psychicznie. Ponadto daje możliwości kontaktu z naturą, przebywania w gospodarstwie rolnym i uczestniczenia w jego codziennym życiu.

Przykładowe formy Agroterapii dla seniorów stosowane w gospodarstwie opiekuńczym:

  • aktywność na świeżym powietrzu,

  • uczestnictwo w prostych pracach gospodarczych,

  • pielęgnacja ogrodu,

  • spacery po lesie,

  • kontakt i opieka nad zwierzętami,

  • wspólnie gotowanie, robienie przetworów,

  • spędzanie czasu przy wspólnym stole.

Gospodarstwo opiekuńcze prowadzone jest w oparciu działalność rolniczą, stąd założyć je może każdy rolnik lub osoba będąca domownikiem. Jego formą organizacyjną może być utworzona działalność gospodarcza lub podmiot ekonomii społecznej tj. fundacja, stowarzyszenie lub spółdzielnia socjalna. Każda z form może znaleźć skuteczne dofinansowanie ze środków programów rządowych, regionalnych i środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z koordynatorem wojewódzkim sieci gospodarstw opiekuńczych Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu tel. 71 339 80 21 lub na stronę internetową www.dodr.pl 

 

 

do góry  |