WIADOMOŚCI

Dożynki gminne 2013


03.09.2013

  

W tym roku gospodarzem największego święta całej społeczności Gminy Dobromierz - Święta Plonów była Czernica. Najstarsza wieś w gminie stanęła na wysokości zadania, począwszy od generalnego uporządkowania miejscowości, poprzez barwne dekoracje dożynkowe przy posesjach, sołeckie przysmaki kulinarne, jak i znakomitą atmosferą, którą mieszkańcy witali przyjezdnych gości w niedzielę 1 września.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się już tradycyjnie od przejścia barwnego korowodu wieńców ze wszystkich gminnych sołectw na czele ze starostami dożynek Justyną Woźniakiewicz i Andrzejem Baranem, zespołami Dobromierzanie i Krąg, na teren boiska sportowego. Po symbolicznym przekazaniu chleba wójtowi Jerzemu Ulbinowi rozpoczęła się msza święta, którą w intencji rolników koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ignacy Dec oraz proboszczowie ze wszystkich gminnych parafii: ks. Konrad Polesiak, ks. Sylwester Kawa i ks. Andrzej Walerowski. W wygłoszonej homilii Biskup Świdnicki zwrócił uwagę, że to właśnie „w dzień dożynek uświadamiamy sobie jak ważna jest ziemia, matka, która nas karmi, skarb każdego narodu. Kierujmy naszą wdzięczność do rolników, którzy mimo niekorzystnej polityki rolnej wciąż przy niej trwają. Wszyscy tu obecni chcemy dziś podziękować rolnikom, którzy pracowali cały rok nad chlebem i pełnią tę ważną służbę dla narodu, bo przecież z ich pracy wszyscy żyjemy. Prośmy również, aby tego cennego daru jakim jest chleb nikomu nie brakło, i o to by sprawiedliwie był dzielony, bo są ludzie którzy za chlebem tęsknią. Szanujmy chleb, bo jest to owoc prac rąk ludzkich.”

Po mszy polowej głos zabrał wójt Jerzy Ulbin, który podziękował w imieniu rolników za dziękczynienie oraz przywitał przybyłych gości. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że wielu ludziom wciąż trudno docenić pracę rolnika, zapominając, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest podstawą egzystencji ludzkiej. Jesteśmy im winni wdzięczność i szacunek, a dziś mamy okazję podziękować za ten wysiłek i zaangażowanie. Gminne uroczystości dożynkowe to bez wątpienia wynik wielotygodniowych przygotowań i pracy wielu ludzi, stąd szczególne podziękowania gospodarz gminy skierował do radnego wsi Czernica Leszka Sokalskiego, sołtys Justyny Woźniakiewicz oraz całej rady sołeckiej, pracowników GOKSiR, Urzędu Gminy, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewkowie oraz sponsorów. Mieszkańcom Czernicy podziękował za zaangażowanie i wkład włożony w organizację tego ważnego wydarzenia.

W niedzielnych uroczystościach na zaproszenie wójta Jerzego Ulbina i przewodniczącej Rady Gminy Danuty Świerk udział wzięli: senator RP Wiesław Kilian, poseł na Sejm RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Zygmunt Worsa starosta Powiatu Świdnickiego, Stanisław Laskowski starosta Powiatu Jaworskiego, Daria Kurek radna Powiatu Świdnickiego, członkowie powiatowej Komisji Kultury, Sportu i Promocji: Wojciech Latuszek i Robert Wójtowicz, Marta Domeracka przedstawiciel Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Ryszard Waszkiewicz kierownik Powiatowego Zespołu Doradców w Jaworze, Adrianna Lisowska przedstawicielka poseł na Sejm RP Katarzyny Mrzygłockiej, Łukasz Apolenis przedstawiciel poseł na Sejm RP Anny Zalewskiej i Krystian Ulbin reprezentujący poseł na Sejm RP Monikę Wielichowską. Obecni byli również przedstawiciele władz gmin ościennych, w tym: burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, wójt Marcinowic Jerzy Guzik, wójt Mściwojowa Mariusz Foryś, Maria Jaworska dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, reprezentująca Gminę Świdnica oraz licznie zgromadzeni radni, sołtysi, członkowie rad sołeckich, mieszkańcy gminy Dobromierz i gmin sąsiednich.

Ważnym punktem dożynek było uroczyste otwarcie drogi w Czernicy, w którym uczestniczyli zaproszeni gości oraz mieszkańcy. Radny Leszek Sokalski przypomniał, że sołectwu długo przyszło czekać na tę inwestycję, której I etap został zrealizowany w 2004 r. przez wójt Marię Jaworską, która przyjęła zaproszenie władz gminy i uczestniczyła w akcie przecięcia wstęgi. Teraz wieś może tylko się cieszyć z nowej, asfaltowej i bezpiecznej drogi.

Mieszkańcy gminy dobrze wiedzą, że symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów są wieńce dożynkowe. Tym bowiem gestem rolnicy wyrażają wdzięczność za udane zbiory oraz dziękują za dar chleba. Na dożynkach podziwiać można było aż 13 misternie wykonanych wieńców, które zostały przygotowane przez wszystkie sołectwa oraz stowarzyszenie „Aktywni Borów - Dzierzków”. W konkursie „Na najładniejszy wieniec dożynkowy” I miejsce zajęło sołectwo Czernica, choć wybór był trudny, gdyż wszystkie wieńce były imponujące, a w ich wykonanie włożono wiele pracy i serca.

Natomiast w konkursach zorganizowanych przez sołectwo Czernica na "Najładniejszy dożynkowy wystrój posesji" I miejsce zdobyli Elżbieta i Andrzej Baran, zaś wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Orda, Krystyna Procner oraz Stanisława Kucharzyszyn. Najsmaczniejsze ciasto dożynkowe upiekła Stanisława Uszyłło, zaś wyróżnienia otrzymali: Janina Orda i Halina Nawrocka.

W konkursach zorganizowanych przez LGD "Szlakiem Granitu" na "Stoisko Wiejskie" I miejsce zajął Paweł Amanowicz - sołectwo Dobromierz, II miejsce Anna Mielnik - sołectwo Jugowa i miejsce III Wojciech Kołodyński - sołectwo Gniewków. Z kolei laureatami konkursu "Na Produkt Lokalny" zostali: I miejsce stowarzyszenie „Aktywni Borów – Dzierzyków” za produkt „Sernik Agatki”, II miejsce sołectwo Czernica za „Czernickie pierogi” i miejsce III Wojciech Kołodyński za „Miód z Gniewkowa”. Po raz ostatni w ramach III finału Gminnego Turnieju Sołectw o Puchar Wójta Gminy Dobromierz - Wiejskie Integracje, zaprezentowały się drużyny, którym za wspólną zabawę i zaangażowanie podziękował wójt Jerzy Ulbin. Nagrody, w tym puchar i czek z najwyższym nominałem 1000 zł, trafił do rąk zwycięzców Stowarzyszenia „Aktywni Borów – Dzierzyków”. Na II miejscu znalazło się sołectwo Kłaczyna, a na miejscu III sołectwo Jugowa.

W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespoły: Dobromierzanie, Stokrotki, Kądziołeczki, Krąg, a także miejscowe talenty. Największy entuzjazm wzbudziła jednak gwiazda wieczoru zespół „Impuls”, który wystąpił z ponadgodzinnym koncertem. Niezmiernie widowiskowy był wieczorny pokaz sztucznych ogni, po którym zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych.

Z pewnością niedziela 1 września 2013 r. z sentymentem będzie wspominana przez mieszkańców Czernicy, a gościom, którzy licznie odwiedzili tę miejscowość, wpisze się w pamięć jako miejsce szczególnie gościnne, kultywujące tradycje kulinarne i solidarne w realizacji gminnych wydarzeń kulturalnych.

 

GALERIA FOTOGRAFII - część 1

GALERIA ZDJĘĆ:

  | 1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |

do góry  |